Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klassikaraadio kannab üle Erkki-Sven Tüüri Üheksanda sümfoonia esiettekande

Erkki-Sven Tüür.
Erkki-Sven Tüür. Autor/allikas: Kristel Üksvärav

Täna, 16. jaanuari õhtul on Eesti maailma muusikaelu tulipunktis. Estonia kontserdisaalis on viimne kui koht välja müüdud, aga Klassikaraadio vahendusel saavad sellest osa kõik raadiokuulajad üle Eesti. EBU kaudu jõuab kontsert miljonite kuulajateni maailmas.

Paavo Järvi loodud Eesti Festivaliorkester esineb esmakordselt Tallinnas – esiettekandes kõlab Erkki-Sven Tüüri Üheksas sümfoonia ‟Mythos”. Johannes Brahmsi kontserdi solistiks on tippviiuldaja Viktoria Mullova. Kontsert on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Erkki-Sven Tüür oma 9. sümfooniast ‟Mythos”: ‟Kõik saab alguse sügavast ürghoovusest, sealt bassiregistris toimuvatest ülemhelide värelusest hakkab vaikselt elu tekkima. Mulle on üldse omane, et abstraktsest kõlast hakkavad aegamööda välja imbuma mingid konkreetsemad motiivid, mis omakorda annavad ainest edasisele arengule. Siin toimub täpselt seesama asi, kasvavas tempos, kasvavas intensiivsuses hakkab see draama ennast lahti kerima. Aga pealkirja kohta tahaks selgituseks öelda, et nii rahvuse kui ka omariikluse teke on seotud tohutu hulga lugudega, mis moodustavad tõeliselt mütoloogilise kihistuse. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul on hea mõtiskleda ka selle müüdikogumi kõige erinevamate kihtide üle ja miks mitte saada selleks emotsionaalset kütust ühest seesugusest sümfoonilisest orkestriteosest.” (Ajakiri ‟Aplaus” nr 21, intervjueerinud Madis Jürgen)

Eesti Festivaliorkester (EFO) esines Paavo Järvi dirigeerimisel Järvi Suvefestivalil esimest korda 2011. aastal Pärnu Festivaliorkestri nime all. Orkestri kontserdid on olnud tähelepanuväärsed muusikasündmused, mille ümber on üles ehitatud kõik Pärnu Muusikafestivalid. EFO koosneb parimatest eesti orkestrites töötavatest muusikutest, välisriikides karjääri tegevatest eestlastest ning paljudest solistidest Euroopa tipporkestritest. Orkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on tunnustust leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas.

Paavo Järvi peab Eesti Festivaliorkestrit üheks enda olulisimaks muusikaliseks väljundiks. ‟Kui me Pärnu Muusikafestivaliga alustasime, sai minu unistus teoks ja nüüd, seitse aastat hiljem, on Eesti Festivaliorkester päris elusorganism, mille süda lööb ja mis on täis seiklusjanu. Järgmine samm on viia orkester välismaise publiku ette ning ma olen vaimustunud, et EV100 ja kultuuriministeerium toetavad seda muusikal ist missiooni.”

Teisipäeval, 16. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis toimuval kontserdil on lisaks Tüüri 9. sümfooniale ‟Mythos” ja Brahmsi Viiulikontserdile kavas Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr 6 h-moll.

Klassikaraadio kuulajatele kommenteerib sündmust Nele-Eva Steinfeld, helirežissöör on Siim Mäesalu.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: