Fred Jüssi: kui pilt teeb mulle haiget, siis ma tean, et olen kokku puutunud kunstiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Soome fotokunstnik Elina Brotherus ei toonud oma näitust Tartusse, vaid pani oma pildid üles talvises Pärnus, Uue kunsti muuseumis. Bioloog ja loodusfotograaf Fred Jüssi märkis, et Brotherusi näitus "Tüdruk kastanite all" näitas talle teistmoodi naiselikkust.

"Mul on olnud piisavalt palju aega mõelda naiselikkuse peale ja see õpetas olulist lisa sellele, mis see naiselikkus on ja missugusega mina niisuguse kandi pealt jälle kokku puutusin kunsti kaudu," rääkis Jüssi "OP-ile".

Ta rääkis, et see ei ole enam maitse küsimus, vaid läheb maitse piiridest välja. "Kui me räägime naiselikkusest ja kui me räägime naisest kui suurest mõistatusest nagu ta on üldse, ja kui minu eas mees, kellel on palju kogunenud sedasorti meeskapitali, selleks on mul palju võrdlust."

Võrreldes oma elukogemust naistega näitusel nähtuga, märkis Jüssi, et mitte üksi naistest piltidel ei naerata. "Aga mul ei tule küll ette, et ma oleksin kokku puutunud niisuguse naisega kunagi, et ühtegi korda ei ole naeratanud. Selleks peavad olema mingid tõsised põhjused."

Jüssi peegeldas omaenda kogemust fotograafina ja märkis, et kui tema käib vahel looduses pildistamas, avastab ta neilt piltidelt hiljem palju niisugust, mida ta pildistamise hetkel üleüldse ei näegi. "Hiljem, kui ma töötan sellega avaldamiseks või kirjutan sinna juurde tekste või midagi, siis ma alles hakkan nägema, mis seal pildil on. Ja nii on inimesega ka," sõnas ta.

"Kunst – mina saan sellest aru niimoodi, et kui ma seisan pildi ees ja äkki ma tunnen, et see teeb mulle haiget. Kui ma kuulen mõnda filmiepisoodi või kontserti, midagi niisugust, ja see teeb mulle haiget, siis ma saan aru, et olen kokku puutunud kunstiga," mõtiskles Jüssi.

"Kui vahel juhtub seda, et sa mööda saale käid ja sa äkki seisad jälle üle pildi ees, siis see on märk sellest, et sa ei tea, et selles pildis on peidus midagi niisugust – olgu ta siis ilu või valu või küsimus, mis on peidus. Pildis on kõige olulisem – fotograaf peaks seda teadma – see, mida ta ei näe."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: