Kiur Aarma ja Raimo Jõeranna "Rodeo" avab Docpointi festivali nii Soomes kui ka Eestis

Rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil Docpoint tehakse sel aastal ajalugu: esimest korda avatakse festival nii Eestis kui ka Soomes sama filmi, Kiur Aarma ja Raimo Jõeranna "Rodeoga". Soomes toimub filmi teise linastuse järel ka Eesti-teemaline avalik arutelu, kus osaleb ka endine Soome peaminister.

Dokumentaalfilm "Rodeo" räägib Mart Laari esimese valitsuse võimuajast noore perutava riigi sadulas ning esilinastub järgmisel nädalal algaval festivalil Docpoint.

Põhjanaabrite juures Soomes tuntakse kõige Eestiga seonduva vastu tänu juubeliaastale erilist huvi - koguni nii palju, et Helsingis linastub "Rodeo" kaks korda ning teise linastuse järel - 2. veebruaril - korraldatakse sealses Savoy teatris ka tormiliste 1990. aastate ning Eesti ja Soome suhete teemaline avalik arutelu.

Soome ja Eesti rahvusringhäälingute koostööna valmivas arutelus lööb lisaks europarlamendi liikmele Indrek Tarandile ja ajakirjanik Kaja Kunnasele kaasa ka Soome endine peaminister Esko Aho, kes oli omal ajal ametis paralleelselt Mart Laariga.

Lahe tagant vaadates tekib toonastesse sündmustesse ilmselt suurem perspektiiv, sest Aho meenutab Laari valitsemisaega vähem turbulentsena kui siinmail on kombeks. "Mul on selline mälupilt, et Eesti hakkas päris kiiresti stabiliseeruma," ütles ta ja tõi välja, et sammhaaval saadi korda oma piirivalve ja kaitsejõud, võeti kasutusele oma raha ning käima kaubavahetus välisriikidega. "Ühesõnaga, tagantjärele võib öelda, et normaalse iseseisva riigi funktsioonideni jõuti isegi üllatavalt kiiresti - ja Laar oli see, kelle juhtimisel see normaliseerumine toimus."

Üks Docpointi raames toimuva Eesti teemalise filmiõhtu korraldajatest on Soome rahvusringhäälingu Yle kultuuriprodutsent Marjaana Mykkänen, kelle sõnul on Eesti ja Eesti kultuuri vastu Soomes hetkel küll kõrgendatud huvi, kuid nooremad põlvkonnad ei tunneta enam sidet Eestiga nii, nagu keskealised ja vanemad.

Docpointi Eesti filmiõhtu arutelu Eesti iseseisvuse taastamise järgsetest aegadest ning Eesti ja Soome suhetest kannavad 2. veebruaril üle nii Soome kui ka Eesti rahvusringhäälingute uudisteportaalid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: