Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uued Eesti filmid esimesel poolaastal: purjelaev Ahtost "Klassikokkutulekuni"

19. jaanuaril toimus kinos Sõprus Eesti Film Instituudi pressipäev, kus tutvustati 2018. aasta esimesel poolaastal linastuvad Eesti filme. Avaldame nende filmide lühikesed tutvustused ning pressipäeva salvestuse.

"Klassikokkutulek 2: pulmad ja matused" // Režissöör: René Vilbre // Operaator: Mihkel Soe E.S.C. // Osades: Mait Malmsten, Henry Kõrvits, Ago Anderson

Eesti ühe armastatuima kinohiti mustast huumorist pakatav järg "Klassikokkutulek 2: Pulmad ja matused" toob kinodesse tagasi kolm kooliaegset sõpra, kes on otsustanud korraldada poissmeesteõhtu, aga satuvad ootamatult hoopis matustele. Unustamatust klassikokkutulekust on aastake möödas ning kolme sõbra elus puhuvad uued tuuled. Kuum rokkstaar Toomas (Genka) on lõpuks otsustanud naise võtta, Mardi (Mait Malmsten) abielus on suured jamad ning Andres (Ago Anderson) on naissoole sõja kuulutanud, hakates põhimõtteliseks poissmeheks. Kuigi tujukad mehepojad on keskeakriisiga leppinud, kestab kirgede torm elumere lainetel endise hooga. Kuidas hoida oma staariseksapiili, kui meedia tõmbab sinu uuele plaadile vett peale? Kuidas eluga edasi minna, kui avastad, et kaasa on patustanud? Kuidas end pärast arvukaid äraütlemisi vastassoole ihaldusväärseks muuta? Seda, kas laulatus ikka toimub, kes vedru välja viskab, kas Mart päästab oma abielu ning kas Andres saab õnnelikuks, saad teada vaid kinosaalis. "Klassikokkutulek 2: Pulmad ja matused" on jultunud komöödia oma tuntud headuses koos armastatud Eesti näitlejatega, mis räägib elust enesest ja enamastki veel.

Esilinastub 16. veebruaril 2018.

"Seltsimees laps" // Režissöör: Moonika Siimets // Operaator: Rein Kotov, E.S.C. // Osades: Tambet Tuisk, Helena Maria Reisner, Yulia Aug, Eva Koldits, Liina Vahtrik, Juhan Ulfsak, Lembit Peterson, Maria Klenskaja

On aasta 1950 Nõukogude Eestis ning stalinlik terroriaparaat töötab täistuuridel – kuueaastase Leelo silme all arreteeritakse tema koolidirektorist ema. "Kui sa oled hea laps, siis tulen ma varsti tagasi," on ema viimased sõnad, kui ta püssimeeste vahel ära viiakse. Leelo püüabki kõigest väest hästi käituda, aga ema ei tule ikka koju. Nii sugeneb lapse hinge hirm, et just tema on ema äraviimises süüdi. Mõistmatus aina süveneb, sest heal ja halval pole sellel segasel ajal justkui enam õiget tähendust. Miks on sinimustvalge ühtäkki keelatud? Kes on rahvavaenlane ja miks hirmus enkaveedeelane ümber nende kodu luusib? Kas pioneer olla on au- või häbiasi? Selles kummalises kahepalgelises maailmas püüab Leelo ema tagasituleku nimel olla võimalikult tubli, kuid satub üha uutesse sekeldustesse ning aina segasem näib seegi, mida hea laps olemine tegelikult tähendab.

Esilinastub 23. märtsil 2018.

"Tuliliilia" // Režissöör: Maria Avdjuško // Operaator: Thierry Pouget // Osades: Ingrid Isotamm, Johann Urb, Eva Eensaar, Epp Eespäev, Bert Raudsep, Adele Taska, Rasmus Kallas

Müstiline põnevusdraama räägib silmaarstina töötavast Piast (38), kelle abielu on hiljuti purunenud, kuna tal ei õnnestunud lapsi saada. Ta elab keset kolimisest jäänud segadust ja suudab end veel ainult tööleminekuks kokku võtta, samas kui eksabikaasa on juba uue ja noorema naisega lapseootel. Püüdes oma eluga edasi minna, õpib Pia tundma nii tundmatut kui iseenda sisemist jõudu.

Esilinastub 11. mail 2018.

"Portugal" // Režissöör: Lauri Lagle // Operaator: Erik Põllumaa E.S.C. // Osades: Mirtel Pohla, Margus Prangel, Taavi Eelmaa, Jarmo Reha, Anne Türnpu

"Portugal" on sügav ja sume nagu suveöö, see on füüsiline kulg ja vaimne rännak mille sihtmärk ei ole vaid geograafiline punkt maakaardil. Koomiliste sugemetega seikluslik armastuslugu on tunnustatud näitleja ja teatrilavastaja Lauri Lagle esimene täispikk mängufilm, mille peaosalisi kehastavad tuntud näitlejad Mirtel Pohla ja Margus Prangel. Igatsusest lähtuv mõistmise ja armastuse otsingute teekond on mänguline, muhe, läbinisti inimlik, täis eksimise ja uuesti alustamise võimalusi ning värvikaid karaktereid, kellel kõigil on üks eesmärk – leida õnn. Lugu puudutab armastuse erinevaid faase ning lahkab paradoksi, kuidas armastada inimest sellena, kes ta oli, ja sellena, kelleks ta saab.

Esilinastub 12. aprillil 2018.

"Värske veri" // Režissöörid: Marta Pulk, Evar Anvelt, Kaspar Ainelo, Philip, Kaat, Ali Moniri, Anna Hints, Tanno Mee, Rain Rannu, Lauri Lippmaa

Anna Hints "Jää" Autor: Kaader filmist

Kuus verivärsket lühimängufilmi veelgi värskematelt Eesti režisööridelt. Lisaks erilinastused Rain Rannu uhiuuele virtuaalreaalsuse lühifilmile.

"Omad" – režissöör Marta Pulk / produtsent: Karolina Veetamm (Kinosaurus Film). Külmas maailmas piisab süütust naljast, et vallandada laviin.

"Hea karjane" – režissöör: Evar Anvelt / produtsendid: Esko Rips, Diana Mikita (Nafta Films). Ibrahim on lambakarjus, kelle kohus on oma karja eest võimalikult hästi hoolitseda. Ühel päeval saab ta kõne oma vennalt, kes räägib talle plaanist, millest Ibrahim midagi kuulda ei taha.

"Pööripäev" – Režissöör: Kaspar Ainelo / produtsendid: Kaspar Ainelo, Peeter Urbla (Exitfilm). Kergelt ajahammasratta vahele jäänud Eesti talus käib eluringi tsentrifuug. Pinnale püsima jäämiseks tuleb täiel võimsusel kaasa keerelda. Ühel sügispäeval juhatab isa oma meheks sirguva poja tsentrifuugi südamesse, kus ristub lapsepõlv ja paljastub salapärane tee meheikka.

"Reetur" – režissöörid: Philip, Kaat, Ali Moniri / produtsent: Aet Laigu (Meteoriit). Abielupaari tabab ootamatu ja kummaline olukord, kui nende ukse taha ilmub võõras abivajaja.

"Jää" – režissöör Anna Hints / produtsendid: Eero Talvistu (Exitfilm), Emilie Dubois (Origine Films), Raoul Nadalet (Antevita Films). Harri vaevleb süütunde käes, sest pole peale lahutust piisavalt aega veetnud oma 10-aastase pojaga. Et kaotatud aega tagasi teha, otsustab isa minna pojaga talvisele retkele üle jäise mere. Olles harjunud kõike kontrollima, seisab Harri jääväljal vastamisi jõududega, mida ta kontrollida ei suuda.

Esilinastub 2. märtsil 2018.

"Alberti leiutamine" // Režissöörid: Laura Collado, Jim Loomis // Operaator: Jim Loomis

Dokumentaalfilm "Alberti leiutamine" portreteerib legendaarse restorani elBulli omaniku ja gastronoomiamaailma jumalaks peetava tippkoka Ferran Adrià nooremat venda Albert Adriàt. Praeguseks suletud elBulli ajal hoidis peidetud geenius ja “maailma alahinnatuim kokk” Albert vanema venna varju, kuid nüüd on temast endast saamas gurmeemaailma uus täht. Inspireeriv film jälgib Alberti loomeprotsessi ning siseheitlusi nelja aasta jooksul, mil ta Barcelonas järjest uusi restorane avades end taasleiutab. "Alberti leiutamise" originaalmuusika on loonud Eesti helilooja Arian Levin ning helirežii eestlane Horret Kuus. Film linastus prominentsetel San Sebastiani ja Palm Springsi filmifestivalidel.

Esilinastub 3. veebruaril 2018.

"Rodeo" // Režissöörid: Raimo Jõerand, Kiur Aarma // Operaator: Manfred Vainokivi

1992. aastal sai taasiseseisvunud Eesti esimese põhiseadusliku valitsuse peaministriks ootamatult noor ja kogenematu Mart Laar. Ümberringi valitsevas kaoses ei ennustatud ta valitsusele paari kuudki, ometi suudeti võimul püsida kaks aastat ning viia läbi hulga radikaalseid reforme. Peaminister ja teda ümbritsevad poliitkauboid olid teotahet täis, aga nõu-hau loodi käigu pealt, sest keegi ei teadnud täpselt, kuidas üht riiki tegema peaks. Noore perutava riigi kontrolli all hoidmine hakkas olema ebapopulaarsete aga vajalike otsuste valguses järjest keerulisem. Peatselt jäi vaid üks küsimus: kui kaua suudetakse sadulas püsida?

Esilinastub 29. jaanuaril 2018.

"Ahto. Unistuste jaht" // Režissöör: Jaanis Valk // Operaator: Erik Norkroos

1940. aasta maikuus maabub New Yorgis purjelaev "Ahto". Laeva pardal on kapten Ahto Valter ning tema 14 reisikaaslast. Selja taga on poolteist aastat ümberilma purjetamist koos naise, paariaastase poja ja kaasreisijatega Ameerikast ning Kanadast. Ahto Valter on inimene, kellest tänapäeval eriti palju ei teata. Poiss, mees ja meediasündmus, kellest rääkisid suure maailmasõja eelõhtul ajalehed mõlemal pool Atlandi ookeani ning kes seejärel unustati.

Lugu Ahto Valterist, suurest unistajast, meremehest, seiklejast ja purjetajast, kelle ümbermaailmareis omanimeli sel purjelaeval pani noored poisid janunema seikluste järele, naissoo õhates armastuskirju kirjutama ning ajakirjanikud enda järel jooksma. Kasutades avalikkusele seni varjatud või raskesti ligipääsetavaid arhiive ja materjale, manab film vaataja silme ette ühe mehe elu loo, tema kujunemis protsessi selleks, kelleks ta sai ning maailmast, mille ta läbis et selleni jõuda.

Esilinastub 8. märtsil 2018.

"Juured" // Režissöörid: Nora Särak, Aljona Suržikova, Heilika Pikkov, Anna Hints, Moonika Siimets, Kersti Uibo

Lühidokumentaalfilmide kogumik "Juured" räägib kuus väga isiklikku lugu. Need on lood sünnist ja surmast, üksi ja koos olemisest, suurest rõõmust ja suurest kurbusest. Jutustatud ausalt ja julgelt naise vaatepunktist. Lugude autoriteks on tuntud Eesti naisrežissöörid, vanuses 29-61 aastat, kes lisaks filmitegijaks olemisele on ka emad, tütred, abikaasad. Miks mitte armukesed või maailmarändurid. Kogumiku keskseks sümboliks on juur kui elutähtis organ. Juur lehti ei kanna, küll aga võivad sellel tekkida pungad, millest arenevad maapealsed võsud. Juur kui algus, päritolu, lähtekoht ja põhjus. Juured hoiavad meid kinni ja toidavad. Ka siis, kui oleme kaugel ära. Ka siis, kui tuleb kõigest, millest oled kinni hoidnud, ükskord lahti lasta. Meie lähedased on meie juurestik. Oleme omavahel läbi põimunud ja hingame koos.

"Poeem armastusest" / režissöör Nora Särak

"Emaga kloostris" / režissöör Anna Hints

"Liha ja veri"/ režissöör Heilika Pikkov

"40 aastat hiljem" / režissöör Moonika Siimets

"Oodates imet" / režissöör Aljona Suržikova

"Emakivi"/ režissöör Kersti Uibo

Esilinastub 2018. aasta kevadel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: