X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Hasso & Carolina

Carolina Pihelgas
Carolina Pihelgas Autor/allikas: Maike Tubin

Uued luulekogud

Carolina Pihelgas, "Pimeduse pisiasjad". Kaksikhammas 2017

Hasso Krull, "Kandsime redelit kaasas". Kaksikhammas 2017

Kahe Tartu poeedi luulekogud samast kirjastusest ja korraga. Carolina Pihelgase luulekogu kaas on hall ja sel on laud- või voodilina. Või öösärk. Hasso Krulli luulekogu kaanel on aga punane ja roosa ja sel on kujund, mis meenutab viikingilaevade tääve, sirkli otsa või suusaklambrit. Need raamatud ahvatlevad juba kujunduse poolest.

Avasin kõigepealt Carolina Pihelgase “Pimeduse pisiasjad”. See sisaldab nukraid proosalaadseid luuletusi. Need on hingeüksinduse väljendused linnakorterist; saame teada, et autori isa on surnud, kuid tal on laps, kes annab elule mõtet juurde. Parim luuletus on leheküljel 24, milles ilves näeb unes taigat ja tema hammaste all on krõmpsunud maitsvad inimluud nagu kuivad raod lõkkes. Suured kassid näevad kahtlemata und ja ilves elab just nimelt enamasti taigas (mujal ka, kus on metsa). See luuletus annab boreaalset elutunnetust.

Kahtlemata põhinevad “Pimeduse pisiasjad” huvitavatel meeleoludel, kuid autoril tuleks vaeva näha, et kõnetada isiklike asjadega neid, kes tema isikut ei tunne.

Hasso Krull on tähelepanuväärse poeedisaatusega autor, esikkogu “Must-valge” ilmutas ta Max Harnooni pseudonüümi all juba 1986. aastal. “Ilmutas” on õige sõna, sest sellal välja ilmunud head luuleautorid mõjusid neil aastail lausa pühadusena. Sõna polnud veel devalveerunud ja lisaks Krullile tegid ilma Doris Kareva, Märt Luige, Karl-Martin Sinijärv, Rein Raud, Priidu Beier, Tõnu Õnnepalu ja Indrek Hirv. Neil autoreil olid minu jaoks erilised oreoolid.

Möödunud on 32 aastat ja kõrge luulekirik lühtrid kustutanud, hall argipäev võtab võimust. Päev täis pinnale jäämise muret ja vaeva. Krull võtab selle kokku Pentti Saarikoski sõnadega: “Tavalist õhtut ei ole enam ega tule niipea.” Teises kohas võtab ta kokku sama meeleolu: “taevas / on tumehall, tupruvad pilved, / silmapiiril mingi sombune vine, / igal pool märjas liivas pilliroo- / puhmaid, aga merd ei paista kuskil.”

Autori hommikud on kummastavad: piimjas valgus, sünnimärkidega. “metsad / upuvad piimjasse udusse, helendav / kiirgav pulber katab põlde ja maju, / kõik näeb välja nii, nagu vaataksin / maailma läbi õhukese siidipaberi.” Siinkirjutajal tekkis kohe seos hetkega lapsepõlvest, mil vanaema võttis kapist välja vanaaegse siidipaberi ja ütles: “Olgu sul täna hea päev, võid nüüd joonistada sellele.” Läbi siidipaberi saab tõesti maailma lapselikult üles joonistada, kuna see paistab läbi. Maailmakirjandus on täis vihjeid, et poeet on laps: veedade kirjutajad ootasid suud ammuli taevastelt seda nektarit, mis jumalate keelest luule teeb. Nad lõid jumalatele teksti. Tekst oli ohver, aga ohvrit pidi alati prepareerima. Sellest ka asjaolu, et luule on segane ja kirja pandud sõna ei viita alati otse oma denotaadi poole.

Luulekogu lõpupoole muutuvad Hasso Krulli mõtted juba liiga keeruliseks. Autorit võib ka võtta ka kui luulepreestrit, kes rüütab oma tegelikke sõnumeid maagiaga. Kui maagiline kood vastaks täpselt selle mõttele ja kavatsusele, poleks siin ilmas ühtegi nõidust sooritatud. Vastupidi, maagiline kood peabki hämar olema, kuid Krulli luules tuleb tõesti iva otsida. Siin võib ka täheldada huvi ürgvormide ja anagrammiliste tehnikate kohta (lk 44). Mitte autori parim luulekogu, aga häid luuletusi leidub.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: