Sada Eesti mõtet. Eesti rahvas ametist ja mõistusest ({{commentsTotal}})

Eestlased tormavad kingitusi ostma alles 23. detsembril.
Eestlased tormavad kingitusi ostma alles 23. detsembril. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Rahvas räägib:

„Annab Jumal ameti, annab ka mõistuse.”Peeter Helme: "Kes poleks seda ütlust kuulnud? Enamasti just iroonilises tähenduses, pidades silmas, et mingi ameti pidaja on tegelikult loll nagu lauajalg, aga noh, kui on amet olemas, siis enda meelest jääb selle pidajal mõistust ülegi.
Samas võib ütlusesse suhtuda ka tõsisemalt. Nimelt nii, et iga ameti kandmisega kaasneb vastutuse koorem, kohustus langetada otsuseid ka siis, kui otsustaja ise väga hästi teab, et tegutseb piiratud info ja nappiva aja tingimustes, mille tõttu ei pruugi iga otsus olla sugugi mitte kõige parem ja õiglasem.

Tegelikult on eesti rahval veel üks teine sama asja kohta käiv mõte. Kõlab see nii: „Annab Jumal mõistust, siis annab ta ka koha.” Eelmisega täiesti vastupidine mõte, millest ei peegeldu mitte mingit künismi ega kuritahtlikkust, vaid hoopis optimistlikku veendumust, et maailmas on asjad korras. Et see, kes end harib ja edasi püüdleb, kes on üldse tubli inimene, jõuabki viimaks sinna, kus on ta õige koht. Ja see on üks äraütlemata ilus mõte, millest tulekski rohkem juhinduda."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: