Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sada Eesti mõtet. Jaan Tatikas teab, mis teda ühe pauguga kuulsaks teeb

Foto: Heidi Maasikmets / ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Jaan Tatikas:

"Ma tean nüüd, mis mind ühe pauguga kuulsaks teeb."

Urmas Vadi: "Lause kõlas Jaan Tatika suust, mille on omakorda Tatika suhu pannud Eduard Bornhöhe. Eks kuulsusest on unistanud paljud, kuid vähestel on see õnnestunud. Sest olgem ausad, neid, kellele mõni geniaalne idee on pähe turgatanud, ikka on, aga kas siis pole seda mõtet edasi arendatud, pole viitsitud, või siis on avastatud, et see kõik on juba tehtud. Aga millega siis ikkagi Tatikas kuulsaks tahtis saada? Nimelt turgatas tal ühel päeval: "Mispärast ei ole merelaevad mitte ühes tükis ka õhulaevad? Seda mõtet ei ole veel kellelegi pähe tulnud. Seda kiidetud inimeste tarkust! Tustivad maa ja taeva läbi, aga tõde jääb ikka kahe silma vahele… Tänu jumalale! Ma tean nüüd, mis mind ühe pauguga kuulsaks teeb. Ma tahan ühe sõiduriista teha, millega ühel hoobil maa peal, vees ja õhus võib sõita… Mmm! Ma olen suur väljamõtleja. Kahju, et mu esimene leidus nii hirmus lihtlabane on!"

Me ikka teeme edetabeleid ja otsime Eesti kõige rikkamaid ja kõige kuulsamaid inimesi, aga millegipärast nendes tabelites ei figureeri Jaan Tatika nime. Kuigi mõttel sõita nii maal, õhus kui vees, on jumet. Jah, muidugi võib öelda, et Tatikas ei saanud enda stereotüüpi valmis, ei suutnud seda patenteerida ega oma ideed maha müüa. Ka tema välimus, kõnemaneer ja lauakombed olid pigem sellised, et selle leiutajaga pikalt rääkida ei taha. Jah, võib öelda, et Jaan Tatikas ei osanud end turundada ega reklaamida. Nii jäävadki need kõige suuremad ideed realiseerimata."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: