Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sada Eesti mõtet. Hardo Paljula sõnul kaitseb meid ainult suhteline vaesus ja halb kliima

Foto: Postimees/Scanpix

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Hardo Pajula:

"Meid kaitseb ainult meie suhteline vaesus ja halb kliima."

Peeter Helme: "Majandusteadlase Hardo Pajula mõte pärineb 2015. aasta augustis Õhtulehele antud intervjuust ning peegeldab muidugi toona kõiki erutanud Euroopa pagulaskriisi. Kuid samas kirjeldab see mõte ka kogu Eesti ajalugu ning eesti rahva püsimajäämist.

Kerkib ebameeldiv küsimus – kas tegu on võika valikuga, kus ühel poolel on vaesus ja ellujäämine, teisel poolel aga hea elu väljarände või assimiliseerumise hinnaga?

Tegelikult siiski mitte. Pajula ei räägi ju mitte sellest kuidas me ennast ise näeme või näha võiksime, vaid sellest, kuidas meid kaugetes maades tajutakse. Jah, Rootsi või Saksamaa kõrval oleme tõesti suhteliselt vaesed ning Itaalia või Iisraeli kõrval on meie kliima talumatu, aga – mis siis? Ja kui see ongi meie iseolemise hind, siis on meil ikkagi paganama hästi läinud – ise ei peagi midagi tegema, taandumise märke näitamata kaitsevad meid vaesus ja talv!

Tundub, et peaksime hoopis ette vaatama, et me liiga palju ja liiga hästi ei teeks: muidu tuleb veel kuskilt keegi võõras ja kuri ja võtab meilt kõik ära. Ei-ei, selle asemel parem kükitame vaikselt ja tasa, mälume kuusekasve ja naudime karget talveilma. Mõnus!"

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: