Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sada Eesti mõtet. Kaja Kallas sellest, kas kõik on ikka õun või on muud ka

Foto: Sander Koit / ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Kaja Kallas:

„Õunaussile tundub, et kogu maailm on õun. Aga tegelikult on maailm palju laiem.”

Peeter Helme: "Nõnda zooloogiliselt sõnastas Kaja Kallas oma arvamuse parteikaaslase Jürgen Ligi kohta "Aktuaalses kaameras" 2017. aasta alguses. Vaadeldes seda mõttekäiku aga laiemalt kui pelka poliitilist retoorikat, peitub Kallase sõnades mingi universaalsem väärtus.

Võime mõelda kas Eesti elu ja asjaajamise peale, kus kesk igapäevasiblimist on kerge unustada, kui tohutul määral me sõltume ülejäänud maailmast. Aga võime mõelda ka meie koduplaneedi, inimkonna tegemiste ning tuleviku või siis selle sootuks ärajäämise peale.

Ja muidugi võime tõmmata ka kultuuriloolisi paralleele.

Kaja Kallase mõte õunaussist, õunast ja neid ümbritsevast laiemast ilmast manasid mulle vähemasti küll vaimusilma ette kaadrid Aarne Ahi 1987. aasta nukufilmist „Magus planeet”. Teadupärast hävitab seal ahne õunauss tagajärgedele mõtlemata enda elukeskkonna. Tahaks uskuda, et meiega siiski nii ei lähe – olgu see „meie” siis mõni Eesti erakond, Eesti riik või Päikesesüsteemi kolmas planeet."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: