Sada Eesti mõtet. Kai Aareleid algusest

Foto: ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Kai Aareleid:

“Alustada tuleks algusest. Aga kus on algus? Algusi on palju.”

Peeter Helme: "Sellise sedastusega lõpeb Kai Aareleiu romaani “Linnade põletamine” sissejuhatus. Ehk siis on tegu alguse lõpuga. Mis on üks huvitav nähtus iga asja puhul. Kuigi Aareleiu romaan on perekonnalugu, ja natuke ka sõjajärgse Tartu lugu, sobib see mõte mitmest algusest iseloomustama kogu Eesti ajalugu ja ajalookirjutust.

19. sajandil ja varem, mil Eesti ajalugu kirjutasid siinsed baltisakslased, paigutasid nad Eesti ajaloo alguse 12.-13. sajandi vahetusse ning rääkisid Eesti avastamisest ja avamisest. Päris romantiline käsitlus, mis jättis meile, aborigeenidele, üsna teisase rolli selle maa ajaloos.

Hiljem hakkasime enda ajaloo algust nihutama. Küll muistse vabadusvõitluse aegadesse, küll Kaali meteoriidi taevasse ilmumisse, küll hetke enam kui kümne tuhande aasta eest, mil toimus Billingeni läbimurre – oma ajajärgu suur katastroof, mil Balti jääpaisjärve vesi murdis läbi tänase Kesk-Rootsi maailmamerre, veetase siin kandis langes ja paljastas tulevase Eesti maa-alad.

Jah, algusi on palju. See kehtib ka Eesti Vabariigi kohta, mille sünnipäeva tähistame küll 24. veebruaril, kuid võiksime tähistada ka 23. veebruaril või hoopis 15. novembril, sest just sel kuupäeval 1917. aastal kuulutas Eestimaa Kubermangu Maanõukogu end kõrgeimaks võimuks Eestis. Jah, tõesti – algusi on palju ja ükski neist pole vale. Kõik sõltub lihtsalt kontekstist."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: