Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikud: kui palju käivad Eesti teatrid ringreisidel?

Foto: draamateater

Kui palju käivad Eesti teatrid ringreisidel väiksemates Eesti kohtades? Rahvakultuurikeskuse statistika järgi reisis möödunud aastal kõige rohkem Vana Baskini teater, sellele järgnesid Rakvere teater ja Kuressaare Linnateater. Aga miks mõned teatrid ringreisidega tagasihoidlikud on?

NUKU teatri juht Joonas Tartu ütleb, et lavastused on tehniliselt keerukad ja oma maja vajab ka täitmist.

"Kindlasti tahaksime väljasõite rohkem teha, praegu toimub neid kuus 2–3. Aga põhjuseid on mitmeid. Esiteks ei ole me pärast maja kättesaamist veel päris oma tavapärasesse rutiini saanud. Kuna saime ühe suure saali juurde, siis nii meie prioriteet kui ka publiku surve on olnud seda saali täita. Samuti tuleneb vähene oma majast väljas käimine meie lavastuste spetsiifikast: juba mõnda aega on kunstnike ja lavastajate soovid tehniliste lahenduste kasutamiseks nii keerulised, et paratamatult määrab see väljasõitude aega ehk tükkide üles ehitamise aega," selgitas Tartu.

Eesti Draamateatri peanäitejuht Priit Pedajas ütles, et nende teater ei käi üldse ringreisidel. "Me käime küll Tartus ja muudes suurtes kohtades mängimas, aga see on meie jaoks ikkagi kulukas. Oli aeg, mil oma majast väljas mängimist toetati, aga nüüd seda toetust enam ei ole ja seega ei mängi see meie jaoks lihtsalt välja."

Ometi on Kultuuriministeeriumi alla kuuluval Rahvakultuurikeskusel fond nimega "Teater maale", mille kaudu teatrid ringreisideks raha saavad taotleda. Koordinaator Liina Talu ütles, et paljud teatrid pole endale süsteemi lihtsalt selgeks tahtnud teha. 

"Me toetame täiskasvanutele suunatud etenduste puhul näiteks transpordikulude ja ka ööbimiskuludega, kui teater annab mitu etendust järjest. Ja kui teater sõidab lasteetendustega mööda maakondi, siis me saame hüvitada palga-, reklaami- ja üürikulusid. "Teater maale" programmis on neli alasuunda – etendused täiskasvanutele, lastele suunatud etendused, noorte grupid, kes sõidavad statsioonarsesse teatrisse, ja tantsuetendused."

Endla teatri jaoks on ringreisid osa hooaja planeerimisest. Nagu ütleb teatri loominguline juht Ingomar Vihmar, on turneed harjutamise asi.

"Selle mõttega me ikkagi tükke planeerime, et ka kaugemal elavad inimesed meie tükke näeksid. Nii väiksemates ja kaugemates maakohtades kui ka suuremates teatrilinnades käime me peaaegu kogu repertuaariga. Väljasõite on meil planeeritud igasse kuusse. Kui hästi planeerida ja seda ka harjutada, ei ole väljasõidud mingi probleem," sõnas Vihmar.

Rakvere teater on Vana Baskini teatri järel ringsõitude arvult teisel kohal. Kätlin Hoop, Rakvere teatri trupijuht, kes tegelab mängukava koostamise ja väljasõitude planeerimisega, ütles, et Rakvere teatri põhimõte on jõuda igasse Eesti nurka.

"Kui meil on aastas umbes 370 etendust, siis nendest umbes 40 protsenti on väljasõiduetendused. Ja vahel on kohati isegi pooleks – et pooled tükkidest mängime kodus ja pooled mujal. Meie üks eesmärke ongi professionaalset teatrit välja viia," märkis Hoop.

Hoop lisas, et kui lavastuse n-ö kaubikusse pakkimine jääb tehniliste probleemide taha, palutakse kunstnikul kohe vastavad dekoratsioonid ja kujundus luua. "Mõnest lavastusest tehaksegi kaks varianti – suure lava dekoratsioon ja väiksem, mis mahub ka pisemale lavale."

Eri teatrid külastasid eelmisel aastal maakondi kokku 379. korral – toimus 183 täiskasvanute etendust, 171 lastele/noortele suunatud etendust ja 25 tantsuetendust.

Kokku külastas maakondi 24 teatrit.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: