X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera" tutvus Kumus 1990. aastate unustatud kunstiteostega

Neljapäeval avati Kumu kunstimuuseumis näitus "Salatoimikud", mis avab 1990. aastad süvakihtides ja heidab valgust varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele. Näituse kuraatorid tutvustasid "Aktuaalsele kaamerale" kolme teost.

"Meil on siin rubriik kommerts-performance ja selle rubriigi tähelepanuväärseim esindaja on Jaan Toomiku, Raoul Kurvitza ja Jaan Paavle performance, mille nad tegid Eesti Pangale ja kus me näeme osalemas ka Vahur Krafti, Siim Kallast ja Rein Otsassoni. See kommerts-performance oli väga lühiajaline periood, kui ärieliit tellis kaasaegsetelt kõige radikaalsematelt kunstnikelt etendusi," selgitas näituse kuraator Andres Härm üht teost.

Kuraator Eha Komissarov kirjeldas Mare Tralla teost. "Mare Tralla töö, mis on väga tähelepanuväärne sellepärast, et see on esimene interaktiivne videotöö Eestis. Inimene hõikab midagi ja Mare hakkab laulma. Tal on valmistatud 12 erinevat versiooni laulust "Kui kungla rahvas kuldsel a'al"," rääkis Komissarov.

Mare Tralla sõnul ei olnud teos loodud mõnitamiseks, vaid tähelepanu juhtimiseks rahvusnatsionalismi probleemidele. "Mind on alati selline ülim rahvuslikkus häirinud ja laulupidu on Eesti kõige suurem sümbol. See ei olnud mõnitamiseks, see oli tõepoolest selline mänguline kommentaar rahvusnatsionalismi probleemidele tähelepanu juhtimiseks," ütles ta.

"Nii julgeid töid enam ei tehta. Ei lähe kunstnik lauluväljakule ja ei mängi lolli," märkis Komissarov.

Kolmandaks tutvustas Andres Härm tummfilmi. "Rein Pakk, Rainer Sarnet, Marko Raat, Jaak Kilmi ja Taavi Eelmaa. Ülikooli ajal nad tootsid päris mitu tummfilmi. Kõige tähelepanuväärsem neist ongi see, mis meil siin väljas on, mis ühendab sellise jõhkra splatteri esteetika radikaalse kehakunstiga."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: