X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumu uus näitus toob publiku ette 1990. aastate varjujäänud ja kadunud teosed

Jaan Toomik, Raoul Kurvitz & Jaan Paavle performance 19.06.1998 Eesti Pangale kuuluvas Maardu mõisas (fotodokumentatsioon).
Jaan Toomik, Raoul Kurvitz & Jaan Paavle performance 19.06.1998 Eesti Pangale kuuluvas Maardu mõisas (fotodokumentatsioon). Autor/allikas: EKM digitaalkogu

Neljapäeval, 1. novembril kell 19.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis EV100 programmi kuuluv näitus "Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]". Eesti üheksakümnendate aastate kunsti käsitlev näitus sai oma pealkirja kümnendi kultusseriaali "Salatoimikud" järgi. Kuraatorite Anders Härmi ja Eha Komissarovi sõnul kirjeldab nimi aga pigem näituse koostamise ja teoste valiku printsiipe, kui et otsib pealkirjast ilmtingimata metafoorset katust esitatud töödele.

"Salatoimikud" on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, üritab heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele; osutada mõningatele teostele suhteliselt hästi välja kujunenud üheksakümnendate kunsti põhinarratiivi eirates; taastada fenomenaalseid teoseid sellest teoste säilimise suhtes nii ükskõiksest kümnendist ning ühtlasi otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Sealjuures üritab näitus välja joonistada ka ühiskondlikke metamorfoose, mis seda plahvatuslikku kümnendit iseloomustasid, nii nagu see peegeldus kunstis väljaspool kanoonilisi teoseid.

Näituse kuraatorid keskenduvad üksikutele teostele ja nende omavaheliste seoste kaardistamisele suhtes toonase elukeskkonna ning tajuväljaga. Koos sissejuhatuse ("Intro") ning näitust raamivate teemaplokkidega ("Reaalsuse vool: Sotsiaalsed transformatsioonid I & II") on näitus jagatud kaheksaks mõtteliseks osaks, mis kannavad alapealkirju: "Eesti uuringud", "Kübertorn", "Fenomen: kommerts-performance", "Maskuliinsuse metamorfoosid", "Feminiinne/feministlik" ning "Autompsyko Supervegos". Sellised jaotused kujunesid n-ö kartoteegi läbitöötamise tulemusel kui "failide" vahel hakkasid moodustuma seosed, alamkartoteegid ja grupeeringud. Näituse vaatamiseks on seega vähemalt kaks võimalikku režiimi: vaadata teoseid autonoomselt, üksikjuhtumitena, mis summa summarum võiks moodustada mingit sorti narratiivi või siis läbi kuraatorite pakutud alajaotuste.

Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 1990. aastatele keskenduvast uurimisprojektist. Projekti raames toimub lisaks näitusele 1990. aastate videokunstile pühendatud Kumu kunstifilmide festival (KuFF) (01.11.–04.11.2018) ning konverents "Kaotatud ja leitud ruumid: ümberpaiknemised 1990. aastate Ida-Euroopa kunstis ja ühiskonnas" (01.–03.11.2018) Kumu auditooriumis.

Kumu kunstifilmide festival (KuFF) on Eesti esimene ja ainus filmi- ning visuaalkunsti suhetele keskenduv kultuurisündmus, mis toimub sel aastal kolmandat korda. Dialoogis näitusega "Salatoimikud" esitleb KuFF 1990. aastate videokunsti, mis hõlmab Eesti, Läti ja Leedu programme.

Näitusega kaasneb mahukas publikuprogramm, mille esimese üritusena toimub neljapäeval 8. novembril kell 18 näituse kuraatorite Anders Härmi ja Eha Komissarovi näitust tutvustav tuur.

Näitus on avatud 02.11.2018–14.04.2019

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: