Kultuuriportaal soovitab: "Lintšitud" ETV2-s

25. jaanuaril jõuab ETV2 ekraanile Ted Posti 1968. aasta vestern "Lintšitud" ("Hang 'Em High"), kus astub peaosas üles Clint Eastwood.

Pärast Sergio Leonega vändatud edukaid vesterne hakkas staaristaatusesse tõusnud Clint Eastwood otsima uusi projekte, kus ta saaks mängida talle kuulsust toonud napisõnalise "Vaikiva Mehe" karakterist erinevamaid rolle.

Eastwoodi enda poolt asutatud Malpaso tootmiskompanii võimaldas tal hakata filmiprojektide üle ise otsustama ja nii sai firma esimeseks tööks kättemaksudraama, mille lavastajaks palgati mitte mõni suurte kogemustega režissöör nagu Robert Aldrich ("Räpane tosin") või John Sturges ("Seitse vaprat"), vaid seni ainult kaks kahvatut mängufilmi vändanud Ted Post, kellega Eastwood tutvus telesarja "Rawhide'i" tehes.

Üldjoontes järgib "Lintšitud" Leone kuulsate vesternide üldist skeemi – ka selles jääb Eastwood küllaltki morniks ja napisõnaliseks kangelaseks, kellele on antud sedakorda ka päris nimi – Jed Cooper. Kohe filmi alguses pääseb endine kohtunik Cooper lintšimisest, misjärel hakkab mees oma vaenlastele kättemaksu hauduma, neid jälitades ja ükshaaval maha lastes. Sarnaselt Leone dollaritriloogia filmidega on ka siin omal kohal vaatemängulised tulevahetused ja vägisi Ennio Morricone muusikat meenutavad helikatked.

"Lintšitud" võeti üles kiiresti ja odavamalt kui eelarves ette nähtud. Hoolimata sellest sai teosest üks 1968. aasta hitte ja kuulsusrikka minevikuga stuudiohiiglase United Artists ajaloo edukaim teos, mis tõi sisse ligikaudu 7 miljonit dollarit - rohkem, kui isegi Eastwoodi eelmine kassapomm "Hea, paha ja inetu".

Ameerika publikule film meeldis. Rahvas vajas pärast Martin Luther King Jr-i ja Robert F. Kennedy mõrvu filmi, mis neid räpase reaalsuse unustama paneks. Testosteroonirohke ja juba tuttavate näitlejatega vanamoodne Hollywoodi verepulm "Lintšitud" seda ka pakkus. Teos avas ukse uuele tootmissuunale teha filme kiiresti ja odavalt, ent seejuures siiski niivõrd professionaalselt, et see oleks kommertslik ning tooks korralikku kasumit. "Lintšitud" tegi Eastwoodist laia haardega märulistaari, kes lisaks näitlemisoskusele näitas üles ka osavat ärivaistu – tema tootmisfirmast kujunes üks 1970. aastate olulisemaid sõltumatu filmi suunanäitajaid ("Räpane Harry", "Põgenemine Alcatrazist" jpt).

Film "Lintšitud" on ETV2 ekraanil 25. jaanuaril kell 21:30.  

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: