Tristan Priimägi filmisoovitused: lohetaltsutajast valekontoni

"Terevisiooni" otsestuudios oli külas Tristan Priimägi, et anda oma traditsioonilised kolm filmisoovitust. Seekord jõudsid valikusse "Kuidas taltsutada lohet 3", "Kaheteistkümnes mees" ja "Valekonto".

"Kuidas taltsutada lohet 3" / "How to Train Your Dragon: The Hidden World" (rež Dean DeBlois)

Kaader filmist "Kuidas taltsutada lohet 3". Autor: CAP/FB/SCANPIX

Priimägi ütles, et "Kuidas taltsutada lohet 3" on esiti visuaalselt huvitav ja haarav ning tema jaoks mitte liiga imal.

"Siin multifilmile väga tavapärane ideoloogiline baas, kus räägitakse ikkagi sallivusest ja jagamisest ning mõistmisest. Huvitaval kombel kriitikas on seda kõike hakatud käsitlema mingisuguse vasakpoolse propagandana. Ma küsiks, et millest me räägime – need on tegelikult kristliku maailmapildi alustalad. Kristlikus kultuuris me niivõrd-kuivõrd ikkagi elame. Neid väärtusi peaks igaüks endas kultiveerima ilma, et see saaks mingi politiseeritud laengu."

Ta märkis, et polnud varem kumbagi triloogia kahest esimesest filmist näinud, kuid sellest polnud midagi. "Natuke kobamisi on alguses vaja endale selgeks teha, kes on kes, aga see kõik ei ole ületamatu. Mingi draakonisaba eelmisest filmist kaasa tuli, aga ma ei ütleks, et see mind häiris. Võib täitsa rahulikult alustada ka kolmandast osast."

"Kaheteistkümnes mees" / "Den 12. mann" (rež Harald Zwart) 

Kaader filmist "Kaheteistkümnes mees". Autor: Youtube/kuvatõmmis

"See on Norra film ja kogu film on põhimõtteliselt sellest, kas üks mees jääb ellu või mitte, kui natsid teda taga ajavad. Ta on sabotööride grupi liige, kes kõik alguses kinni võetakse. Tema on see 12. mees, nagu pealkirigi ütleb, ja kes natside eest põgeneb," rääkis Priimägi.

Tegemist on ellujäämisfilmiga, kus peategelane proovib raskusi üliinimlikult ületades jõuda finišisse, mis antud juhul on Rootsi riik, võttis Priimägi filmi kokku. "Huvitav on see, et kui mujal on nendele dissitentidele mingid kangelasteod eraldatud käsikirjas, siis siin on tema eesmärk ainult ellu jäämine. See ei ole küll väga jamesbond'ilik, aga seda norrakad peavad ise väga oluliseks looks. See on tõestisündinud lugu ja kui sa oled Norra riigis ja II maailmasõja sündmustesse tõesti nii tugevalt sekkunud ei ole, siis on ka see kangelaslik lugu. Ega neil neid nii palju vist võtta ei ole."

Põhjus, miks inimesed võiksid tahta seda vaadata, on Priimägi sõnul see, et tegemist on patriotistliku looga Norra rahva kangelaslikkusest II maailmasõja ajal natside vastu. "Sellest, kuidas kõik need inimesed ennastsalgavalt ja elu kaalule pannes teda seal aitavad. See on rahvusliku kokkukuulumise lugu. Kuna neil on neid lähiajaloost napilt võtta, siis nad realiseerisid ikka selle ka ära."

"Valekonto" / "Celle que vous croyez" (rež Safy Nebbou)

Kaader filmist "Valekonto". Autor: CAP/RFS/SCANPIX

Priimägi tunnistas, et ta võiks vaadata ka mängufilmi "Ristsõna", kui sellise filmi peaosas oleks Juliette Binoche, kes lahendab seal ristsõna.

"Siin filmis on ta keskealine naisterahvas oma psühholoogiliste probleemidega, kes avastab interneti võlu ja valu ning selle, et seal saab teeselda, et ta on keegi teine. Ta hakkab seda edukalt tegema ja ühe mehega areneb välja suhe ja loomulikult tuleb sealt terve rida probleeme," rääkis ta.

"Rida probleeme talle, rida probleeme ka meile kui vaatajale, seepärast, et kui stalker'ina hakata tegutsema, siis on seal väga palju võimalusi. See ei tähenda, et ma teen ainult valekonto. Võimalusi internetti kasutada on palju rohkem, mida siin tehtud ei ole. Võib-olla Binoche siin ise kompab ka oma temaatikat natuke liiga ettevaatlikult."

Priimägi lisas, et käsikirja mõttes on filmis mõned päris huvitavad pöörded. "Žanritrillerina toimib ta päris hästi." Film jääb sügavmõttelise ja meelelahutuslikku vahepeale, märkis ta. "Ta üritab olla sügavam kui välja tuleb, aga samas midagi jääb siit kahe kõrva vahele pidama ka."

Ta tõdes, et Juliette Binoche'i osatäitmine filmis on suurepärane. "Ta on nagu ühe stseeni raames end täielikult muutma. Ta alustab halli hiirekesena ja siis kui ta jutus kontrolli kätte saab, siis ta ka füüsiliselt selle kontrolli väga ägedalt välja toob. Seda on väga kihvt vaadata."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: