Galerii. Okupatsioonivõimu ohvreid mälestati kontserdiga

{{1560496740000 | amCalendar}}

Reedel kõlas okupatsioonivõimude ohvritele pühendatud riiklikul leinapäeval Eesti Mälu Instituudi algatusel tasuta mälestuskontsert "Minevik. Olevik. Igavik." Kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel toimunud sündmuse läbiv teema oli rännak läbi aja.

Kontserdil astusid üles Lenna Kuurmaa, Ott Lepland, Liisi Koikson, Eesti tippkoor Collegium Musicale koos dirigent Endrik Üksväravaga, keelpillikvartett Prezioso, Kadri-Ann Sumera klaveril, Valmar Kirves suupillil ning helilooja ja DJ Sander Mölder.

Mälestuskontserdi kunstiline juht, dirigent Endrik Üksvärav sõnas enne kontserti, et 14. juuni õhtul memoriaalis kostev muusika annab mälestamisele ilusa vormi ja sisu.

"Ühelt poolt kutsume selle kontserdiga üles meeles pidama rasket ajalookogemust, teisalt hoidma vabadust ja inimlikkust. See on mõtisklus inimese elust, saatusest ja vabadusest. Kontserdil kõlab erinevaid tuntud palu armastatud solistide esituses kui ka seni avalikkuse eest varjus olnud teoseid - viimaste autoriteks Arnold Susi ja Tuudur Vettik. Oma sisult on kontsert pigem helge ja lootusrikkalt tulevikku vaatav," ütles Üksvärav.

Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juhi Sergei Metlevi sõnul ühendab ilus Eestis muusika memoriaalis põlvkondi. "20. sajandi massirepressioonid, mille ohvrite nimed on kommunismiohvrite memoriaali mälestusseinal, püsivad Eesti inimeste mälus lõputult kaua. Kuid mööduv aeg nõuab nende kogemuste taasmõtestamist ja uusi mälestamiskombeid. Mälestuskontsert kannab sõnumit, et vaatamata suurele valule seisame siin koos, vaadates minevikku eelnevatele põlvedele tänulikkusega ja tulevikku lootusrikkalt," ütles Metlev.

Kõlasid: V. Tormise "Lauliku lapsepõli" ja "Mõtisklused Runneliga", " C. Kreeki "Õnnis on inimene", L. Koiksoni "Sind vaid kiidan", O. Leplandi "Kuula" ja "Kodu", P. Uusbergi "Õhtu ilu, "Meie isa palve", "Ma tänan sind" ja "Jumalaga", L. Kuurma ja M. Raua "Mina jään", T. Mägi "Palve", O. Leplandi ja M. Kärmase "Sinuni", A. Oiti "Unustuse jõel" , H. Elleri "Kodumaine viis", A. Mattiiseni "Sind surmani", A. Susi "Matsin mulda oma õe, T. Vettiku (represseeritud helilooja) "Kuu", P. Sarapiku "Ta lendab mesipuu poole", A. Pärdi "Ukuaru valss", L. Sumera "1981".

14. juunil 1941 toimus esimene massiküüditamine Eestis, mille tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 inimest. Riiklikul leinapäeval mälestatakse neid ning kõiki teisi okupatsioonivõimude represseeritud Eesti inimesi. Sel päeval heisatakse Eesti lipp leinalipuna. 

14. juuni hommikust pärastlõunani saab Tallinna Vabaduse väljakul näha installatsiooni "Pisarate meri".

Kell 14.00-15.00 toimub kommunismiohvrite memoriaalis riiklik mälestustseremoonia.

Päeva peakorraldaja on Eesti Mälu Instituut, mida aitasid justiitsministeerium, Inimõiguste Instituut, Eesti Üliõpilaskondade Liit ja Eesti Noorteühenduste Liit. Sündmuse lavastas Margus Kasterpalu.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: