Galerii. Maarjamäel mälestati juuniküüditamise ohvreid

Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaalis meenutati mälestustseremooniaga enam kui 10 000 inimest, kes langesid 1941. aastal juuniküüditamise ohvriks.

"Juuniküüditamine on muutunud kõigi varasemate ja hilisemate nõukogude võimu kuritegude ja nende ohvrite sümboliks. Seepärast on meil täna põhjus ja lausa kohustus meenutada kõiki kommunismiohvreid. Küüditamiste, tapmiste, vangistamiste ja teiste repressioonidega ei võidelnud Nõukogude liit ainult meie riigi, vaid kogu eesti rahva, keele ja kultuuri, meie tuleviku vastu. Selleks, et kunagi enam ei sünniks vaba Eesti riiki," rääkis tseremoonial justiitsminister Raivo Aeg.

"Täna on leinapäev, kuid sellest hoolimata võime me seista siin kommunismiohvrite memoriaali juures püstipäi ja uhkelt. Tuhanded küüditatud jäid Siberisse, kuid Eesti tuli tagasi. Meie pisike, kõigest miljoniline rahvas osutus tugevamaks kui maailma kõige jubedamad hirmuvalitsused," ütles minister.

Aeg rõhutas oma kõnes, et Eesti riigi jätkuvaks püsimiseks on vaja austada kõigi inimeste õigusi ja vabadusi ning hoida liitlassuhteid NATO ning EL-ga.

Mälestustseremoonial kõnelesid ka riigikogu esimees Henn Põlluaas, Memento liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste ja Eesti korporatsioonide liidu esindaja. Mälestuspalvuse pidas EELK peapiiskop emeeritus Andres Põder. Pärjad asetasid memoriaali jalamile riigikogu esimees, diplomaatiline korpus, Tallinna linn, Memento liit ja Eesti mälu instituut.

Kell 20 toimub Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaalis juuniküüditamise aastapäeva puhul Eesti mälu instituudi korraldatud vabaõhukontsert "Minevik.Olevik.Igavik". Kontserdil astuvad üles Lenna Kuurmaa, Ott Lepland, Liisi Koikson, Collegium Musicale (dirigent Endrik Üksvärav), keelpillikvartett "Prezioso", Kadri-Ann Sumera (klaveril), Valmar Kirves (suupillil) ning helilooja ja DJ Sander Mölder.

Eestist küüditati 1941. aastal Siberisse rohkem kui 10 000 inimest. Koos samaaegse deporteerimislainega viidi Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Valgevenest ja Moldovast ümberasumisele rohkem kui 85 000 inimest.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: