Lagedil toimub Eesti sõjafilmide minifestival

"Inimesed sõdurisinelis" Autor/allikas: Oti Vasemaa

Rae kultuurikeskus ja Eesti vabadusvõitluse muuseum korraldavad Rae vallas Lagedil Eesti sõjafilmide minifestivali. Teist korda toimuval sõjafilmide minifestival on võimalik vaadata nelja sõjafilmi.

Sõjafilmide minifestivali kava:

"Elu tsitadellis" (1947)
Kell 14.00
Režissöör: Herbert Rappaport

Sõda on seni jäänud professor August Miilase eramut piirava kõrge plangu taha. Professori arvates on selle põhjuseks tema jäägitu pühendumine teadusele. Et ta ei taha midagi teada väljaspool oma vaimutsitadelli toimuvast, siis hoiduvad pereliikmed tülitamast teda oma igapäevaste toimingute, tunnete ja mõtetega. Kuid rinde üleminek ja võimuvahetus paiskavad vaikelu segi. Otse oma kodukindluse seinte vahel avastab professor ohtlikke saladusi, mis sunnivad teda loobuma oma apoliitilisest hoiakust ja avama silmad uuele tegelikkusele.

"Inimesed sõdurisinelis" (1968)
Kell 16.00
Režissöör: Jüri Müür

Kui Punaarmeesse mobiliseeritud eesti meestest pärast raskeid katsumusi tööpataljonides formeeritakse Eesti Laskurkorpus, on paljudel neist raske leida õiget võitlusvaimu - nii ka Enn Kalmul. Alles pikal teel Eestimaa poole ja ränkades lahingutes Velikije Luki all selgineb sõdimise mõte ja siht. Kodusel pinnal, Emajõe kallastel aga tuleb temal ja ta relvavendadel minna vastamisi rahvuskaaslastega, kes kannavad vaenlase mundrit. Mida tundsid ja kuidas käitusid inimesed, keda aeg sundis sõdurisinelisse? Paatosevabas ja ilustamata sõjafilmis kujutatakse sõja argist palet, sõda kui rasket tööd, mida laskurkorpuse võitlejad eesti meestele omase visadusega päevast päeva teevad, eesmärgiga jõuda tagasi koju.

"Reekviem" (1984)
Kell 18.00
Režissöör: Olev Neuland

1944. aasta suvel, kui rinne veereb üle Eesti, paluvad Meelaku talu peremehelt, orelimeister Jaan Priilt abi allatulistatud Nõukogude lendurid. Jaan ja tema lapsed Johann, Sebastian ja väike Mari on sõjas kaotanud pereema ega taha tegemist teha ei sakslaste ega venelastega. Kuid üks lendur vajab operatsiooni ja Jaan kutsub kohale lähikonna ainukese arsti, Saksa sõjaväearsti Evelyn Ewersi. Sündmuste käik sunnib kõiki osapooli jääma tallu kuni hetkeni, mil tuleb teha lõplik valik.

"1944" (2015)
Kell 20.00
Režissöör: Elmo Nüganen

Teise maailmasõja otsustavad sõjasündmused Eestis 1944. Tegevus hargneb alates Sinimägede lahingutest juulis kuni Sõrve sääre langemiseni Punaarmee kätte novembri lõpus. Sõda näidatakse mõlema osapoole, nii Saksa kui Nõukogude armees sõdivate eestlaste silme läbi. Valikuid tuleb langetada mitte ainult sõduritel, vaid ka nende lähedastel. Teine maailmasõda oli eestlastele ka vennatapusõda. Süütud tunnevad ennast süüdi, suured süüdlased ei tunne midagi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: