Eesti lühifilm "Virago" linastub kahel rahvusvahelisel filmifestivalil

"Virago" Autor/allikas: kaader filmist

Uus Eesti lühifilm "Virago", mille peaosades mängivad Tiina Tauraite ja Juhan Ulfsak, esilinastub 12. oktoobril Montrealis mainekal Kanada filmifestivalil Festival du nouveau cinéma. Vaid mõni päev hiljem toimub Euroopa esilinastus maailma A-klassi kuuluval Varssavi filmifestivalil, mida reklaamitakse just Eesti filmi fotodega.

Nafta Filmsi toodetud "Virago" on režissöör-stsenarist Kerli Kirch Schneideri filmidebüüt, mis räägib musta huumori võtmes loo Virago külast. Filmi stsenaarium on inspireeritud Läti piiri ääres paiknevast Vastse-Roosa külast, kus autor ise üles kasvas. Režissööri sõnul keskendub film kitsamas mõttes igipõlisele sugudevahelisele konfliktile, keerates pea peale traditsioonilised soorollid. Laiemal tasandil kätkeb lugu endas aga võitlust inimese tahte ja tema saatuse vahel.

"Valisin filmi nimeks ladinakeelse sõna virago, kuna seda on kasutatud nii kangelaslike kui vaenulike naiste iseloomustamiseks," selgitas režissöör.

Schneideri sõnul inspireerisid filmi tõestisündinud lood ja tegelikud eluolud Vastse-Roosa külas: "Ka praegu ei ela sealtkandi mehed võrreldes oma naistega kuigi kaua, alles hiljuti surid kaks meest õnnetuste ning üks mees haiguse tagajärjel. Külamehi on väga vähe ja naised korraldavad kõike, alates talutöödest, lõpetades meeste tervisega. Virago teeb teatud mõttes kummarduse visadele Eesti maanaistele, kes rasketel aegadel teineteisele toetudes hakkama saavad."

Film algab eelmise sajandi alguse Virago külast, kus naised näevad vaeva raske talutööga ning mehed tegelevad peamiselt viina joomisega. Teise maailmasõja puhkedes põgenevad mehed aga hirmust armeesse värbamise ees metsa, jättes kogu küla ja talupidamised koos raske tööga naiste õlule. Naised elavad üle sõja, hoiavad ülal majapidamist ja kasvatavad üles uue põlvkonna lapsi, kuid sellest ajast saadik ei ela külas enam ükski mees kauem, kui 40aastaseks. Jääb mulje, et külal lasub needus, millest pole pääsu ka tänapäeval. Mõni naine näeb oma mehe elu ja tervise juures hoidmise nimel rohkem vaeva, kui mees ise.

Euroopas linastub film esmakordselt 16. oktoobril 35. Varssavi filmifestivalil, mis toimub 11.-20. oktoobril Poola pealinnas.

"Virago" produtsent on Diana Mikita, operaator Mart Ratassepp E.S.C., kunstnik Kaia Tungal, monteerija Marion Koppel ning helirežii ja muusika autor Ann Reimann. Filmis mängivad peaosa Tiina Tauraite, Juhan Ulfsak ning kõrvalosades Hilje Murel, Anneli Rahkema ning mitmed Võrumaa kohalikud elanikud.

"Virago" valmimist on toetanud Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital. Festivalidel levitab Eesti Lühifilmi Keskus ja kommertslevi Distribution | interfilm Berlin.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: