Eesti näitust Veneetsia kunstibiennaalil külastas 30 000 inimest

Eesti paviljon 58. Veneetsia biennaalil, korraldaja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus (Performance’i autorid ja esitajad: Michael Kleine, Roman Lemberg, Michiko Takahashi, Carola Caggiano)
Eesti paviljon 58. Veneetsia biennaalil, korraldaja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus (Performance’i autorid ja esitajad: Michael Kleine, Roman Lemberg, Michiko Takahashi, Carola Caggiano) Autor/allikas: David Levene

24. novembril lõppes 58. Veneetsia kunstibiennaal. Eestit esindas tänavu Kris Lemsalu näitusega "Birth V – Hi and Bye".

Eesti näitust Giudecca saarel külastas ligi 30 000 inimest ning see jõudis mainekate kunstiväljaannete Artnet News ja Artnewspaper kümne parima Veneetsia biennaali paviljoni hulka. Kris Lemsalu kutsuti isikunäitusega esinema Berliini juhtivasse kaasaegse kunsti näitusemakjs KW Institute for Contemporary Art 2020 veebruaris. Näitusega kaasnevat kataloogi esitleb Kris Lemsalu 5. detsembril Tallinnas.

"Näituse tagasiside oli positiivne ja Kris Lemsalu teos liigutas paljusid inimesi," kommenteeris näituse komissar Maria Arusoo Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusest. "Giudecca on inspireeriv keskkond ning oli põnev olla osa saarele loodavast kunstipiirkonnast Giudecca Art District."

Näitus pälvis rohkelt meediatähelepanu. Juba enne avamist ilmus persoonilugu kunstnikuga maailma ühes suurimas kunstiuudiste portaalis Artnet News, mis biennaali esimestel päevadel valis Eesti paviljoni 10 parima hulka. Eesti paviljonist kirjutas arvustuse mainekas kunstiajakiri Cura. Eesti meedia kajastas põhjalikult paviljoni avamist: otselülitused Giudecca saarelt tegid ETV "Aktuaalne kaamera" ja Kanal 2 "Reporter", avamisel olid kohal Postimehe, Eesti Ekspressi ja Müürilehe ajakirjanikud. 

Näituse kataloog valmis koostöös rahvusvahelise kirjastusega Mousse, sinna on kirjutanud tekstid näituse kaasamõtlejad Tamara Luuk ja Andrew Berardini. Raamat annab põhjaliku ülevaate Lemsalu viimaste aastate loomingust ning sisaldab rikkalikku visuaalmaterjali. Teose kujundaja on Aadam Kaarma. Kataloogi esitlus on 5. detsembril, lisainfo tuleb peatselt. 

Kris Lemsalu eksponeeris näitusel kaht mahukat installatsiooni, tegeldes üldinimlike teemadega nagu sünd ja surm, mis on Lemsalu loomingut läbiva joonena iseloomustanud ka varem. "Sünd, elu ja surm põimuvad Lemsalu nägemuses üheks võimsaks monumendiks," kirjutas üks näituse kaasamõtlejaid, Los Angelese kunstikriitik Andrew Berardini. 

Kris Lemsalu on sündinud 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance'eid. Viimasel ajal on Kris Lemsalu osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 biennaalil New Yorgis (2017), DRAFi performance'ite õhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow's. Kris Lemsalu loomingut on tunnustatud 2018. aasta riikliku kultuuripreemiaga ja presidendi noore kultuuritegelase preemiaga, ta on olnud üks kunstnikupalga saajatest. 

Alates 2013. aastast on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koos ülikoolide ja Erasmus+ programmiga korraldanud tudengitele praktikat Eesti paviljonis. Seitsme kuu jooksul  tutvustasid ja valvasid näitust üliõpilased: Brigit Arop, Anna Kaarma, Helena Grethel Kask, Laura Elisabeth Konsand, Johanna Jolen Kuzmenko, Anastassia Langinen, Sille Luiga, Keiu Maasik, Magdaleena Maasik, Mart Piirimees, Liisu Ristal, Grete Tiigiste, Bruno Quast. 

Eesti osalust Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kultuuriministeeriumi toel, samuti on alates 2013. aastast paviljoni toetanud advokaadibüroo COBALT. Eesti paviljoni projekti 2019. aastal toetasid veel Eesti Kultuurkapital, DSV Transport, Outset Estonia, Silber Auto, Eesti Kunstnike Liit, Elusia, Bekker, Leffe, Moe. KKEK tänab Kris Lemsalu galeriisid, Temnikova & Kasela galeriid ja Koppe Astner galeriid igakülgse toetuse eest. 

1895. aastast peetav Veneetsia biennaal on vanim ja suurim rahvusvaheline kunstifoorum. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias 1997. aastast.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: