Fotomuuseumis algas portreefoto teema-aasta

Fotomuuseumis algas portreefoto aasta.
Fotomuuseumis algas portreefoto aasta. Autor/allikas: Fotomuuseum

Fotomuuseum tõstab 2020. aasta kevadest 2021. kevadeni fookusse portreefoto laia spektri. Portreeaasta näitab, tutvustab ja uurib portreefotot Eesti oma ajaloolise fotopärandi kaudu, ent toob paralleelselt tähelepanu alla ka kaasaegse fotoportretistika nii kodumaiste kui rajataguste fotokunstnike loomingu näol.

Portreeaasta kavas on Fotomuuseumis juba esitlusel kolm näitust, millest "Fotorühmitus BEG 45" ja "Ott" on vaadatavad 22. märtsini. Esimene tutvustab 70. aastate Eesti fotokunstimaastikku värskendanud fotogrupi BEG loomingut, teine aga rahvusvaheliselt tunnustatud rallifotograafi Jaanus Ree fotovalikut portreeloona Ott Tänaku teest rallimaailma tippu. Pea aasta lõpuni jääb avatuks "STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat" - fotonäitus 1964. aastal riiklikest fotoklubidest eemaldunud ainulaadsest fotokooslusest tollases Nõukogude Liidus ja selle eksperimentidest fotovallas. 

Teema-aasta põhinäituseks saab Fotomuuseumi vanemkoguhoidja Tanel Verki kureeritav näitus Eesti portreefoto avangardist 1980–1990.

Tanel Verk: "1980. aastatel toimus pöördeline murrang nii Eesti ühiskonnas, kunstis kui ka fotograafias. Ühelt poolt veel nõukogudeaegne elukorraldus, teisalt juba taasiseseisvumisega seotud tunded. Peale olid kasvanud noored loojad Herkki-Erich Merila, Ain Protsin, Ülo Josing, Toomas Kalve, Toomas Kaasik, Peeter Laurits, Ann Tenno jpt. Kadunud oli varasem modernismimaik, mis aga ei tähendanud, et ei katsetatud. Uus suund liikus kontseptualismi poole. Näitus "Eesti portreeavangard 1980–1990" Fotomuuseumi galeriis LEE heidab pilgu tollasele nägemusele inimesest, ajast ja fotorgaafist."

Põhinäituse kõrval avatakse 26. märtsil Soome ikoonilise kunstniku Paola Suhoneni seksuaalsuse ja religioossuse suhet analüüsiv "Southern boys, southern girls", seejärel Venemaalt Eestisse asunud fotograafi Alena Shminke muusikast ja fotokunstiteraapiast inspireeritud "Dialoogid" koos Mike Rossiga. Järgnevad prantsuse päritolu Laurene Bois-Mariage'i reaalse ja virtuaalse elu segunemisest tingitud rahulolematuse võimendumist peegeldav "49 Shades of Susceptibility", Kertin Vasseri popkultuuris ja ühiskonnas toimuvat kommenteerivad sarkastilis-iroonilised portreed ning moefoto elemente portreefotosse installeeriva Maiken Staaki analoogfotograafiline looming. Portreeaasta näituste seeria lõpetab Londonis resideeruva eesti fotograafi Sirli Raitma maailmas laineid lööv personaalne ja dokumentaalne portreefotoprojekt "EHA" oma emast. 

Portreefoto aasta Fotomuuseumis ei piirdu näitustega. Sellele lisandub mahukas haridusprogramm loengusarjade, meistriklasside ja töötubadega, toimuvad artist talk'id kunstnikega, kuraatorituurid ning eraldi kohtumisõhtute sari koostöös fotokunsti ajakirjaga Positiiv, mille veergudel on esinenud paljud portreefotograafid. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: