Muuseumiöö lükkub edasi, uus kuupäev on 29. august

Muuseumiööl 2019 avas tasuta oma uksed 214 paigas üle terve Eesti.
Muuseumiööl 2019 avas tasuta oma uksed 214 paigas üle terve Eesti. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Seoses Eestis viiruse ja eriolukorraga otsustasid korraldajad tänavuse Muuseumiöö lükata 16. mailt 29. augustile, juhul, kui suve lõpuks on tavapärane töörütm muuseumides taastunud.

Muuseumiöö korraldust vedav Eesti Muuseumiühingu juhatus on mures, kuna Eestit tabanud mastaapsest pandeemiast välja rabelemine võtab veel aega.

"Seetõttu on raske ennustada, kui kaua tavalise töörutiini juurde naasmine aega võib võtta. Sellest tulenevalt võtsime koos kõigi korraldajatega vastu otsuse, et 16. mail Muuseumiööd ei toimu ning lükkame sündmuse edasi 29. augustile," selgitas Muuseumiühingu juhatuse esimees Inge Laurik-Teder.

Muuseumiöö programmijuht Vivian Siirman lisas, et enne otsuse tegemist – kas lükata Muuseumiöö aasta teise poolde või jätta 2020. aasta üldse vahele – küsiti end tänavu Muuseumiööle kirja pannud muuseumitelt ka nende arvamust. Alternatiivse toimumisajana pakkusid korraldajad välja 29. augusti, mil leiab aset Muinastulede öö, mille korraldajatega koostöös sündmus toimuda saaks.

"Oma tagasisides ütles valdav enamus muuseumitest, et nad tahaksid 29. augustil kõigele vaatamata oma uksed avada. Sellest julgustatuna – ning teades juba täna, et see Muuseumiöö tuleb ühel või teisel moel erakordne ja teistsugune – hakkame nüüd Muinastulede öö korraldajatega täpsemat plaani pidama, kuidas ühe kuupäeva sisse mõnusalt ära mahtuda ning üksteist igati toetada," avaldas Siirman heameelt. 

Öö teema jääb samaks – öös on aega. Iga osalev muuseum saab oma programmi mõistagi oma käe ja võimaluste järgi kokku seada, nii nagu alati. Ent kuna tegutseme kõik ühtviisi kriisi tingimustes, siis loomulikult ei saa ega pea ühegi muuseumi otsus olema täna lõplikult siduv.

Korraldusmeeskond soovib kõiki osalevaid paiku tänada entusiasmi, lootusrikkuse ja kaasamõtlemise eest.

Teema "Öös on aega" kutsub külastajaid mõtlema aja kulgemisele, mõõtmisele ja märkamisele. Kuidas aja kulgemine käesoleval teistsugusel aastal muutunud on? Aega on justkui kõigil ühtviisi 24 tundi ööpäevas. Või kas see ikka on nii? Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb ja millises ajas me üldse elame? Inimeste kohta öeldakse "oma aja laps" ja kõigel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, õitseaeg ja uneaeg. Kuidas mõõdetakse aega poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt – ja miks mõned meist elavad täna aastas 2020, aga teistel on aastanumbriks 5778, 1441 või 10233? 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: