Andrei Liimets: "Tähtede sõda" aitas ümber kirjutada, kuidas filme kinodesse tuuakse

"Tähtede sõja" filmisarja esimene film "Uus lootus" jõudis kinodesse 43 aastat tagasi. "Vikerhommiku" stuudios oli filmikriitik Andrei Liimets, kes selgitas, mis on selle filmisarja fenomeni taga ning mida see filmitööstuses muutis.

Liimets tõdes, et eks selle üle, miks "Tähtede sõja" seeria on nii populaarne ja kestev ning miks temast on tänaseks saanud lausa kolm triloogiat, on arutatud ja kirjutatud, aga pigem on küsimus selle teadmise süstematiseerimises kui millegi uue välja mõtlemises. Selle üüratu globaalse menu taga on tema sõnul kolm põhjust.

"Esiteks puhtalt selle esimese triloogia saabumisaeg või ajalooline kontekst. See tuli Ameerika kinomaastikule ajal, kus ühiskondlik seis oli Vietnami sõja järel väga keeruline," rääkis ta. "Enamik filme olid tõsised autorifilmid, mis vaatajat ennast kuidagi hästi tundma ei pannud, ja siis tuli "Tähtede sõda", mis oli uljas ja seikluslik ning võimaldas pääsu igapäevaelu koleduste käest."

Kaader "Tähtede sõja" teisest filmist "Empire Strikes Back" ("Impeeriumi vastulöök", 1980). (Vasakult) Mark Hamill (Luke Skywalker) ja Yoda. Autor/allikas: AP/SCANPIX

Teiseks on tema hinnangul see, et "Tähtede sõja" maailm on väga suur ja suurejooneline. "Eks tal on see sama fenomen, mis on "Sõrmuste isandal" või "Harry Potteril". Selle maailma sees saab rääkida nii palju erinevaid lugusid ja nii paljudest erinevatest karakteritest. See tõmbab endasse. Iga ulme- ja fantaasiafänni jaoks on see teise maailma sisenemine väga vinge kogemus."

Kolmandaks on selle taga suur turunduse masinavärk, sõnas Liimets. "Seda kõike on osatud väga osavalt müüa pärast esimest triloogiat kõiksuguste lelude, mängude ja serialiseerimise kaudu. Eks sellest fenomenist on olnud tänu sellele turundusvärgile ka raske pääseda."

Aitas ümber kirjutada, kuidas filme kinodesse tuuakse

Vastuseks saatejuht Kadri Põlendiku märkusele, et viimaste aastate "Tähtede sõja" filmid ei ole päris esimestega võrreldes oma teostuselt väga head filmid, tõdes Liimets, et neid tuleb vaadata oma aja kontekstis.

"See on umbes sama hea kui öelda, et mõni Charlie Chaplini film ei ole kuigi hea film seepärast, et seal pole värve ega heli. FIlme tuleb vaadata oma aja kontekstis ja eriefektide mõttes on "Tähtede sõjad" ikkagi oma ajas äärmiselt muljet avaldav töö."

Pigem heidaks ta esimesele triloogiale ette stsenaarseid küsimusi. "Aga see on rohkem filmikriitiku spetsiifika."

"Kui "Uus lootus" ["A New Hope", 1977] kinodesse tuli, siis ei viidanud selle pealkiri sellele, et tegemist on IV episoodiga. "Lugusid on erinevaid ja ma ei teagi, mis see n-ö õige lugu on, kas ja millal Lucasel tekkis idee kõik see pikaks seeriaks teha, aga päris siis seda igatahes veel niimoodi ei turundatud, et see oleks mingisugune IV osa ja kunagi tuleks veel triloogia."

Kaader "Tähtede sõja" eeltriloogia teisest filmist "Attack of the Clones" ("Kloonide rünnak"; 2002). (Vasakult) Hayden Christensen (Anakin Skywalker), Natalie Portman (senaator Padmé Amidala) ja Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi). Autor/allikas: SCANPIX / LucasFilm / Ronald Grant Archive

Nimetused, et esimene osa on IV episood, tulid hiljem ja kui aastatuhandevahetusel jõudis kinodesse eel-triloogia või järjekorras teine triloogia, alles siis rääkis Lucas pikemalt sellest, kuidas tal oli ikkagi algusest peale plaanis kõik rääkida pika loona.

Liimets rääkis, et mitte ainult "Tähtede sõja" esimesena tulnud osa, vaid üldse kõik selle ajastu suurfilmid kirjutasid ümber selle, kuidas filme kinodesse tuuakse.

"Aga see ei ole ainult "Tähtede sõja" küsimus. See oli ka "Lõugade" ja mitmete suurte meelelahutusfilmide küsimus, mis tulid ja mida nimetatakse tänapäeval blockbuster'iteks," lisas ta.

"Need on tänapäeval suured filmid, mis enamasti suvel tulevad ja mis on toodetud selleks, et võimalikult laia publikut köita ja inimesi kinno tuua. Ennekõike mõjutasid nad seda, kuidas filme toodetakse ja kuidas levikalender välja näeb."

"Tähtede sõja" filme tuleb kindlasti veel

Liimets on kindel, et talvel linastunud VIIII episood "Skywalkeri tõus" ("The Rise of Skywalker") ei jää kindlasti viimaseks "Tähtede sõja" filmiks. "Disney maksis Lucasfilmi õiguste eest 4 miljardit dollarit ja see tuleb kõik tagasi teenida. Nii et neid filme tuleb veel ja veel."

Ta lisas, et umbes kuu aega tagasi rääkis meedia sellest, kuidas kirjutamisel on järgmine triloogia, millega seostas erinevaid lavastajaid, nende hulgas ka Taika Waitit, kes oli viimati kinodes filmiga "Jojo Jänespüks".

Kaader sarjast "The Mandalorian" (2019). Autor/allikas: SCANPIX / Capital Pictures / Franois Duhamel François Duhamel

"Nii et neid tuleb kindlasti veel. Sari "The Mandalorian" jookseb praegu, nii et fännide rõõmuks ja nende, kellele "Tähtede sõda" nii väga ei meeldi, hirmuks, saab kindlasti veel sellesse universumisse rännata," märkis Liimets.

Mis puudutab "Skywalkeri tõus", siis ma oli ka Liimets pigem üks neid rahulolematuid, kes kinosaalist pettununa väljus. "Aga ma ei hinnanud seda uut triloogiat ka väga kõrgelt, sest mulle kahjuks tundus see ikkagi katsena välku uuesti pudelisse saada ja selle nostalgiatunde, algpärandi võluvuse pealt elatuda. Aga seda ei saa lihtsalt niimoodi uuesti kätte."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: