Liisi Aibel: keegi ei kujuta ette, et tänavu oleks "Kremli ööbikute" suurune projekt võimalik

Teatrisuvi tuleb tänavu küll teistsugune, aga vähemalt ta tuleb. Eesti teatriagentuuri teatriinfo ja välissuhete koordinaator Liisi Aibel märkis, et praeguse seisuga on tulemas üle 25 esietenduse, kuigi "Kremli ööbikute" laadset suurprojekti pole arusaadavatel põhjustel tänavu oodata.

Eesolev teatrisuvi tuleb kirju, aga tibusid on veel vara lugeda, tõdes Aibel.

"Kui tavaliselt saab suveteatrist kokkuvõtteid teha juba mai alguses, siis sel aastal on pilt selgem kuu aja pärast ehk juuli alguses. Aga praeguseks võib kokku lugeda üle 25 esietenduse, mis on suvel tulemas. Nii et ei saa öelda, et teatrit ei toimuks."

Aibel sõnas, et etendusi on tänavu võrreldes eelmiste aastatega vähemalt poole vähem. "Seda on hetkel raske öelda, sest teatrid – eriti, mis puudutab väikseid teatreid ja MTÜ-sid – nemad teevad oma plaane, vaatavad natuke õunte pealt, mida nad suvel saavad teha ja võib-olla ei kipu ka väga ennatlikult välja kuulutama oma lavastusi, kuna on teada, et reeglid kogu aeg muutuvad."

See tähendab, et tegelikult võib kavasse jooksvalt veel üht-teist lisanduda, lisas ta. "Ma ise olen küll väga entusiastlik ja optimistlik, et on ka lisa tulemas."

Teatrid on keerulise suve lahendanud erinevalt

Eelmiste aastatega võrreldes on teistmoodi see, et kui sügishooaeg algab enamasti septembrist, siis sel aastal on mitmeid teatrid otsustanud sügishooajaga alustada juba augustist.

"Ehk siis teatrit saab minna vaatama juba tuppa, et ei ole mõisates ja metsa vahel. "

Aibel rääkis, et kindlasti on tulemas uuslavastused Endla teatril, nende hulgas näiteks "Nagu süldikeeduvesi", ja Ugala teatril "Katkuhaud". "Oma eelmise aasta suvelavastust "Kirvetüü" mängib näiteks Vanemuise teater."

Mitmed teatrid on oma suvehooaja lahendanud ka nii, et nad lähevad oma n-ö talvise repertuaariga siis majast välja – näiteks Vene teater lavastusega "Eesti matus" ja NUKU teater lavastusega "Röövel Hotzenplotz". "Teatrid on selle keerulise suve lahendanud erinevalt, aga kõik on siiski midagi mängukavva võtnud."

Aibel märkis, et Linnateater on ehk selle olukorra lahendanud veel kõige huvitavamalt. "Neil tuleb juba järgmisel nädalal esietendus, mis on n-ö üleminekuvormis ehk etendused toimuvad Linnateatri lavaaugus ja on oodatud sinna ka publik, aga suurem osa publikust on siiski oodatud osa võtma veebi vahendusel."

Rakvere teatris etendub suveprogrammis lavastus "Miks Jeppe joob", mis pärineb samuti eelmise aasta suveprogrammist. Ära on teater muutnud ainult mängupaiga.

"Kui nad eelmisel aastal olid majast väljas, siis sel aastal nad on otsustanud kolida oma teatri suurde saali. Ilmselt seetõttu, et suures saalis on lihtsam jälgida praeguseid reegleid, nagu 2+2 ning jälgida, et inimesed liiguksid õigesti. Ilmselt on see selline ettevaatusabinõu."

Palju jääb ära või lükkub edasi

Aibel tõdes, et mõistagi oli palju selliseid lavastusi, mis pidid suvel esietenduma, aga jäävad nüüd ära või lükkuvad edasi – nende hulgas näiteks Endla teatri "Põrgupõhja uus vanapagan", mis pidi tulema välja Fortumi katlamajas, Vene teatri "Kajakas", mis pidi tulema Vihula mõisas ning Tartu Uue Teatri "Serafima ja Bogdan" Peipsiveerel.

"Suuri, riskantseid ja uusi projekte teatrid väga ei kipu sel aastal ette võtta." Kui üks aspekt on see, et näitlejatel polnud lihtsalt võimalik proove teha, siis kindlasti on teatrid ka ettevaatlikud publiku tervise- ja majanduslike riskide osas.

"Kui tõesti on ühele etendusele võimalik 500 pileti asemel müüa 50 piletit, siis lihtne arvutus näitab, et see risk ei tasu ennast siiski ära." Aibel tõdes, et seetõttu võib öelda, et suveteater on tänavu ka väga elitaarne – ainult valitud õnnelikele.

"Aga ega me tegelikult ei tea, mis hakkab saama juulis-augustis, need reeglid võivad praegu kas lõdveneda – tegelikult võivad ka karmistuda – et oleme ooteseisundis."

Aibeli sõnul võivad suvel suurimad üllatused tulla MTÜ-delt, kes enamasti suveteatrile väga palju tooni annavad. Kuna nemad on üsna paindlikud, siis neil on võimalik neil n-ö ka õunte pealt veel vaadata, kas nad tulevad suvelavastusega välja või mitte, selgitas ta.

"MTÜ-de puhul on tema sõnul huvitav see, et neil rahaliselt on kindlam sellel aastal tulla välja uuslavastusega, kui nad on saanud sellele kultuurkapitali toetuse kui et tulla uuesti lavale eelmiste aastate suvelavastustega, millel ainuke majanduslik kate on piletitulu. Aga kindlasti on veel programmi tulemas mitmeid lavastusi."

Kõige suurem suveprojekt oligi "Serafima ja Bogdan", mis lükkus aasta võrra edasi ja seetõttu pole Aibeli sõnul oodata ka "Kremli ööbikute" laadset suurprojekti. "Keegi ei kujuta ette, et näiteks sel aastal oleks "Kremli ööbikute" suurune projekt võimalik," tõdes ta.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: