FUFF kutsub Võrumaale soome-ugri filme vaatama

Kaader filmist
Kaader filmist "Monument vanaemale" (režissöör Ave Taavet, operaator Carolyn Niitla). Filmi kangelanna Katarina (1990) püstitab Siberis ausamba külale, kuhu olid asumisele saadetud tema esiemad ning paneb külasurnuaiale risti oma vanavanavanaemale. Autor/allikas: kuvatõmmis

30. juulil algab Võrumaal Sänna kultuurimõisas 7. Soome-ugri filmifestival FUFF. Festival keskendub tänavu keele, kultuuri ja looduse säilimisega seotud kodanikuaktivismile. 1. augustini linastuvad filmid, toimuvad arutelud ja rahvustoitude töötoad, mis aitavad avada hõimurahvaste maailmapilti.

Selle aasta FUFFi ekraanil on peamiselt Eesti režissööride filmid. Näitamisele tulevad Kersti Uibo "Emakivi", Ave Taaveti "Monument vanaemale", Jaan Tootseni "Fred Jüssi. Olemise ilu", lühimängufilmide kasseti "Värske veri: parimate kavatsustega" filmid. Kohal on autorid. Laupäeval näidatakse ka Handimaa noorte filmilaagris valminud lühifilme. 

Eesti animatsiooni austajatele pakutakse Ülo Pikkovi retrospektiivi filmidega "Keha mälu", "Tik-tak", "Tühi ruum", "Lahtilaskmise lugu", "Zebra", "Dialogos". Valmivatest linateostest näitavad lõike Len Murusalu ja Eva Sepping.

"Jagan oma valmivast filmist lõike, aga ühtlasi kogu protsessi ilu ja valu, teekonda, mis pole viinud ainult Siberi eestlaste juurde, vaid inimlikus plaanis ka iseendani," avas Eva Sepping enda esitluse sisu. 

Lisaks filmivaatamisele võib igaüks osaleda aruteludes ja vestlusringides. Kaasa saab mõelda teemadel, kuidas jäävad ellu väikerahvad, nende keel ja kultuur, kui hävib traditsioone toetav looduskeskkond, kuidas noored soome-ugri kultuuri edasi kannavad. Hasso Krulliga arutletakse aktivismi ja passivismi teemadel.

"Tänavune FUFF on eriline ja kohalikum kui kunagi varem. Loodame, et külastajad saavad festivalilt kaasa palju inspiratsiooni, et enda ümbritsevas keskkonnas midagi paremaks muuta," ütles festivali kunstiline juht Edina Csüllog.

Festivalil saab vaadata Ruudu Rahumaru näitust "Maa embus ja tule laul". Õhtuti toimuvad kontserdid, kus esinevad soome-ugri ansambel Kännu Peal Käbi, Anna Hints ja sõbrad, Hebo Rahman. Mõeldud on ka pisematele festivali külastajatele, kes saavad joonistada, meisterdada, teha keraamikat, õppida žongleerimist, panna ennast proovile tasakaaluliinil, osaleda lastejoogas.

Festivali korraldab MTÜ FUFF. Festivali partnerid on Sänna Kultuurimõis, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm, Eesti Filmi Instituut, Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Mari Uver ja Rõuge vald.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: