X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ave Tölpt: Eesti muusikavaldkonna kitsaskoht on koostöö

Muusikaettevõtluse arenduskeskust Music Estoniat hakkab 7. septembrist juhtima Ave Tölpt. Klassikaraadio saates "Suveduur" kõneles ta, millisena näeb muusikaettevõtluse arenduskeskuse positsiooni ning muuhulgas tutvustas oma töö eesmärke, kus rõhutas ettevõtlusega koostöö arendamise olulisust, et kultuurimaastik muutuks jätkusuutlikumaks.

Ave Tölpt tõdes, et uue tegevjuhi leidmiseks algatatud kandideerimisprotsess oli läbi viidud väga professionaalselt ning kestis pea kuu aega. "Olin protsessist positiivselt üllatanud ja enda uuest kohast olin tegelikult teadlik juba juuli keskel. Avalikuks sai see alles augusti alguses," täpsustas ta.

"Minu kandideerimise soov tuli sellest, et olin ka varasemalt ühe muusikaliidu juht ning tean, mis tunne see on ja kuidas antud valdkond toimib. Olin ennist Jazzliidu juht ja tegin seal olles palju Music Estoniaga koostööd. Seetõttu ma ka tundsin, et süda kutsub muusikale lähemale ja seda valdkonda terviklikumalt arendama."

Tölpt tõdes, et Music Estonia on alati muutustega kaasas. "Kui olin jazzliidu juht ning tekkis koroonakriis, siis oli meie koostöö tugev. Ma nägin, kuidas Music Estonia hoolitses terve valdkonna eest, kõnetades erinevate žanrite esindajaid ja tehes nendega koostööd," kõneles ta ja lisas, et tänu kevadel ette tulnud olukorrale suurenes muusikavaldkonnas kootöö, mida hoidis koos just Music Estonia.

Kõrghariduse on Tölpt omandanud hoopis saksa keele ja kultuuri erialal. "Soovisin rahvusvahelist haridust ning kuna ma õppisin Kadrioru Saksa Gümnaasiumis, siis tundsin, et oleks hea minna süvendatumalt saksa keelt õppima. Tegelesin Austria kirjaniku ja kirjanduse uurimisega ning see viis mind palju raamatukokku, kus sattusin näituste korraldamise tööle. See on arendanud minu kultuurijuhtimise oskust," meenutas ta ja selgitas, et magistrikraadi omandas ta reklaami ja imagoloogia erialal, mille tulemusena hakkas keskenduma kultuuriturundusele.

Eesti muusika kitsaskohaks peab Tölpt koostööd. "Peaksime valdkonnana olema ühtsemad ja aru saama, millega igaüks tegeleb. Kriisi ajal oli näha, kuidas see koostöö on võimalik ning milline ta olla võiks. Uue juhina on minu soov rääkida erinevate esindajatega ning tuua nad kokku, sest Music Estonia on väga laiapõhjaline organisatsioon ning esindatud peavad olema kõik žanrid."

Oluliseks teemaks peab uus juht ka jätkusuutlikust. "Music Estonia loob oma tegevusega pinnast, et sektor oleks jätkusuutlik nii oma ekspordiga kui ka pideva arenguga. Arengu all pean silmas uute oskuste arendamist – näiteks seda, kuidas ekspordimaailmas hakkama saada. Uued oskused ja nende arendamine on oluline, sest need viivad meid edasi," kõneles Tölpt ja lisas, et kultuurimaastik peaks rohkem tegema koostööd ettevõtlusega, et muutuda jätkusuutlikumaks.

Tölpt peab muusika sektorit kultuurivaldkonna kõige keerulisemaks sektoriks. "Muusika koosneb paljudest detailidest. Muusikavaldkond koosneb nii paljudest erinevatest žanritest ja esindajatest ning kriisi ajal nägime, kuivõrd kompleksne oli neile abiprogrammi mõtlemine. Muusikas ei ole ainult muusikud, vaid ka näiteks helitiim, videotiim, kontsertide korraldajad ja paljud teised," rääkis ta ja tõdes, et usub Music Estonia suutlikusse olla ühtne katusorganisatsioon kõikide žanrite esindajatele.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: Klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: