Vabamu kogub nõukogudeaegseid jõulufotosid

Jõulud nõukogude ajal
Jõulud nõukogude ajal Autor/allikas: Ulla Juske erakogu

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu algatas nõukogudeaegsete jõulufotode kogumisaktsiooni, mille eesmärk on leida tõendusmaterjali jõulude tähistamisest keerulisel nõukogude okupatsiooni ajal.

Jõulude tähistamise kombed on ajas muutunud. Me teame, et esimese Eesti vabariigi ajal käidi jõulude ajal kindlasti kirikus. Nõukogude ajal olid jõulud kui kiriklik püha keelatud, kuid neid tähistati siiski. Vargsi toodi tuppa kuusk, valmistati traditsioonilisi pühade toite, oodati jõuluvana, lauldi jõululaule või kuulati neid Ameerika Hääle vahendusel raadiost. Taasiseseisvunud Eestis on jõulud taas au sees, kuid need pole enam niivõrd kiriklikud pühad, vaid rohkem perega kokkusaamise ja kokkuhoidmise pühad.  

"Alanud kogumisaktsiooniga soovime, et inimesed vaataksid läbi oma fotokogud ning saadaksid meile pilte, mis ilmestaksid hästi seda, kui teistmoodi või kui erilised olid nõukaaja vargsi peetud jõulud. Oodatud on fotod erilistest jõuluvanadest, jõulukuuskedest, jõulumängudest, kaunistustest jne," rääkis Vabamu tegevjuht Keiu Telve. 

"Kui vaadata teatele lisatud fotot, siis sellelt on näha jõulumees, kes pigem näeb välja nagu päkapikk või jõulusokk. See viitab sellele, et ka veel 30 –40 aastat tagasi ei olnud iseenesestmõistetav, et jõuluvana kandis punast kuube ja mütsi. Aga milline ta siis oli, mida ta lastele rääkis, kas tal oli puusal vits või ainult kingikott? See ja kõik muu nõukaaja jõuludega seonduv on info, mida kõige paremini ilmestavadki vanad fotod, mida me inimestel saata palume," lisas Telve.  

Vabamu kogub fotosid digitaalsel kujul. Selleks võib teha paberkandjal fotost mobiiliga või skanneriga võimalikult hea kvaliteediga koopia ning edastada see koos kommentaariga aadressile [email protected]  

Kogumisaktsioon kestab 27. detsembrini ning seejärel paneb Vabamu fotode paremiku koos saadetud kommentaaridega oma Facebooki lehele üles.

"Nagu ikka, üks pilt räägib rohkem kui 1000 sõna ja sestap teemegi Facebookis fotomaterjalist näituse, kus iga vaataja saab ise näha ja kogeda, kui erilised või teistmoodi selle ajastu jõulud olid," ütles Telve. 

Neid, kes nõukaaegseid jõulusid pole kogenud, aga soovivad neist rohkem teada saada, võivad tulla Vabamu korraldatavale ekskursioonile "Kuidas jõulutraditsioonid nõukaaja üle elasid?". Ekskursioon toimub Tallinna Vanalinnas. Kooligruppidele ja töökollektiividele pakub Vabamu samalaadset jõuluprogrammi "Kuidas nõukogude ajal pühi peeti?" 

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: