Üle Heli Tartus jätkub kinokontserdiga "Eksperimendid horisondiga"

Sander Saarmets esitab näituse „Hargnevate helide aed” temaatikast inspireeritud uue kava „Kvantaed”
Sander Saarmets esitab näituse „Hargnevate helide aed” temaatikast inspireeritud uue kava „Kvantaed” Autor/allikas: pressimaterjalid

Pühapäeval, 21. veebruaril kell 18 toimub Tartu Elektriteatris audiovisuaalne kinokontsert "Eksperimendid horisondiga". Oma loomingut esitavad heliloojad Sander Saarmets ja Ekke Västrik, kunstnik Katrin Enni, Tartu muusik Heinzwei ning videokunstnik Martin Rästa.

Kontsert tähistab ühtlasi ka Üle Heli kureeritud Tartu Kunstimaja näituse "Hargnevate helide aed" lõpetamist. Alates 23. jaanuarist avatud olnud näitus keskendub heli ja muusika kogemisega seotud aja ja ruumi keerdkäikudele.

Kesksel kohal on Timo Tootsi ehitatud ruumilise heli mikser ehk Linkispace 2, mille abil saavad näituse külastajad valida nn aias asuvas skulpturaalses kõlarimetsas Aivar Tõnso loodud helisid ja nende liikumistrajektoore. Aia visuaalset palet rikastavad Eike Epliku skulptuurid ja Tencu videod. Näituse viimasel nädalal lisasid autorid uute helitaustadena Mihkel Tombergi ja ka Elektriteatris esinevate Sander Saarmetsa ning Katrin Enni loodud taustad, millega seotud motiive võib kuulda ka kontserdil.

Eelmisel aastal Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) rahvusvahelise Copeco magistriprogrammi lõpetanud ja nii filmimuusika, teatrilavastuste kui ka näituste helikujundustega katsetanud Sander Saarmets esitab näituse "Hargnevate helide aed" temaatikast inspireeritud uue kava "Kvantaed". Ekke Västrik teeb improvisatsioonilise sooloesinemise oma põhilise muusikainstrumendi, modulaarsüntesaatoriga.

Ekke Västrik teeb improvisatsioonilise sooloesinemise oma põhilise muusikainstrumendi, modulaarsüntesaatoriga. Autor/allikas: pressimaterjalid

Helikunsti ja skulptuuri/installatsiooni vahelisel mõttelisel alal tegutsev Katrin Enni esitab kompositsiooni oma erinevate installatsioonide ja salvestuste helidest ja Tartus toimuva kontserdisarja Kulgruum eestvedaja Heinzwei (Hannes Einpaul) esitab peamiselt väljasalvestustel põhineva teose, mida rikastab elektrooniliste instrumentide ja efektidega. Kogu õhtu visuaalse tausta loob erinevate tehnikate abil muusikuna Gatesleeper nime all tuntud videokunstnik Martin Rästa.

Algselt 2020. aasta märtsis toimuma pidanud Üle Heli festival on jõudnud Tartusse uuendatud ja ajaliselt hajutatud programmiga alates oktoobrist ja kestab praeguse seisuga aprillini, kuna Aparaaditehasesse 20. veebruariks kavandatud programm tuli lükata edasi, sest kehtivate piirangute tingimustes ei oleks korraldajate sõnul olnud võimalik sündmusega seotud eesmärke ellu viia. Koroonaolukorrast tulenevalt toimub ka kontsert "Eksperimendid horisondiga" pühapäeval ilma vaheajata ning müügil on piiratud arv kohti.

Muusika ja helikunstifestival Üle Heli toimus esimest korda 2015. aastal Tallinnas. Festival keskendub žanrimääratluste asemel muusika tähenduslikkusele ja seostele erinevate kunstivaldkondadega. Üle Heli eesmärk on pakkuda inspiratsiooni ja julgustada nii loojaid kui ka publikut avastama isikupäraseid väljendus- ning kogemisviise.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: