Arhitektuurimuuseumi näitus suvilatest jõudis Paidesse

Linajärve saun
Linajärve saun Autor/allikas: Eesti Arhitektuurimuuseum

Esmaspäeval avati Paide Muusika- ja Teatrimaja galeriis Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus "Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil", mis annab ülevaate Eesti rikkalikust nõukogudeaegsest puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist – hoonetest, mis muutsid puhkamise 20. sajandil suurele osale inimestest kättesaadavaks.

Arhitektuuriajaloolaste Epp Lankotsi ja Triin Ojari kureeritud näituse tähelepanu keskpunktis on nõukogude ajal paljudele inimestele kättesaadavad olnud asutuste puhkebaasid, kalastus- ja jahibaasid, lastelaagrid ning loomulikult individuaalsuvilad. Näitusega kaasnevast raamatust leiab lisaks Triin Ojari ja Epp Lankotsi põhjalikele artiklitele suvilatest ja asutuse puhkebaasidest ka Mart Kalmu ülevaate sõdadevahelise Eesti puhkearhitektuurist ning Tiina Tammeti artikli puhkemaastikest ja aiakujundusest.

"Eestimaa südamest, Järvamaalt on näitusel teiste seas Paide Piimatoodete Kombinaadi puhkebaas Rae külas, mis ehitati ümber vanadest Kalda talu hoonetest. Samas lähedal asus Paide EPT Saunametsa puhkebaas, rajatud samuti vanale talukohale," rääkis Triin Ojari.

Suvila-näituse ja raamatu eest pälvisid Triin Ojari ja Epp Lankots Eesti Vabariigi 2020. aasta kultuuripreemia. Raamat "Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil" on valitud Eesti 2020. aasta 25 kauneima raamatu sekka, teos pälvis ka maailma kaunimate raamatute võistlusel pronksmedali.

Näituse kuraatorid on Epp Lankots ja Triin Ojari, graafiline kujundaja Laura Pappa. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Rahvuskultuuri Fondi Ernst Kesa fond ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing.

Näitus on Paide Muusika- ja Teatrimajas (Pärnu 18) avatud kuni 30. septembrini.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: