Tallinnas avatakse rahvusvaheline näitus "Tseremoonia vetikatele"

Reedel õhtul kell 19 avatakse Tallinnas, Põhjala tehase Sepikoja galeriis näitus "Tseremoonia vetikatele", mille keskmes on veekeskkond ja selle hapra ökosüsteemi lahutamatuks osaks olevad vetikaliigid.

Näitus "Tseremoonia vetikatele" seob olemasoleva teadmise veeorganismidest disainuurimusega ning käsitleb vetikaid hoolivalt ja austavalt, rituaale meenutavate žestide kaudu, teatavad näituse korraldajad.

Islandi, Soome ja Eesti ülikoolide õpilased näitavad väljapanekul "Tseremoonia vetikatele" kohalikust kontekstist lähtuvaid töid, mis mõtisklevad inimese ja keskkonna sümbiootilisest koosmõjust – antropotsentristliku ajastu järgsest sümbiotseenist.

"Tseremoonia vetikatele" keskendub ka merevetika kui alakasutatud, ent suure majandusliku potentsiaaliga bioressursile. Viimasel kümnendil on vetikaid uuritud võimaliku ressursina uute materjalide valmistamiseks. Vetikaid teatakse ka kui rohelist kulda, tuleviku biokütust ja loomsete valkude alternatiivi inimeste toidulaual. Et need kõrged ootused realiseeruks ka pikemas perspektiivis, vajame mõtteviisis radikaalset muutust, õppides salapärastest veemaailma toimimismehhanismidest ja erinevate liikide kooslustest, liikudes taastava, toetava ja toitva mudeli suunas, tutvustab Eesti Kunstiakadeemia.

Aalto Ülikooli professor ja multidistsiplinaarne disainer Julia Lohmann kirjutab: "Vetikatest saab rohkem kui lihtsalt ressurss, vaid ka meie meetod ja muusa".

Merevees olevat suurt heterogeenset fotosünteesivõimelist organismide rühma, vetikaid, peetakse suurima potentsiaaliga kasutamata bioressursiks. Eesti Kunstiakadeemia jätkusuutliku disaini labor DiMa on ühe fookusteemana kohalike vetikatega tegelenud alates 2015. aastast. Katsetatud on siinseid vetikaid toormaterjalina erinevate bioplastikute valmistamiseks, toitaineterikka toiduainena kui ka võimaliku reovett filtreeriva biomassina. Analüüsitud on Läänemere ökosüsteemi ja vetikate rolli selles tervikuna, kaasates eksperte ja ettevõtteid Eestist ja mujalt Põhjala-Balti regioonist.

Näitusel osalevad tudengid Eesti Kunstiakadeemia, Listahaskoli Islands ja Aalto-Yliopisto ülikoolidest.

"Tseremoonia vetikatele" ekspositsiooni kujunduse ja ruumi tervikliku lahenduse disainisid EKA sisearhitektuuri II kursuse tudengid Elisabeth Perk ja Roger Matthias Laas. Kursust juhendasid Kaisa Sööti ja Aadam Kaarma.

Näitus on avatud Sepikoja galeriis kuni 15. juunini.

Toimetaja: Maiken Tiits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: