2021. aasta näidendivõistluse paremik jõudis kaante vahele

2021. aasta näidendivõistluse kogumik
2021. aasta näidendivõistluse kogumik Autor/allikas: Eesti Teatri Agentuur

Laupäeval kell 17.30 esitletakse Tartus Tasku keskuse Rahva Raamatus Eesti Teatri Agentuuri uut näidendikogumikku "Teater ǀ näidendivõistlus 2021". Kogumikku on koondatud 2021. aasta näidendivõistluse parimad tööd.

Näidendikogumikust leiab võistlusel esimese auhinna saanud Katariina Libe "Võrsed", teist ja kolmandat auhinda jagama jäänud Mart Aasa "Kaksinduse" ja Kadri Lepa "Koju" ning Heneliis Nottoni "Emesise" ja Liis Seina "Kutse". Raamatuesitlusel osalevad kõik viis autorit, kelle tekstid on kogumikus avaldatud. Vestlusringi juhib näidendivõistluse žüriiliige Tiit Palu.

Lisaks näidenditele saab kogumikust lugeda žüriiliikmete Priit Põldma ja Varja Arola võistluses kirjutatud ülevaateartikleid. Arola tõdes, et kõigile võidutöödele on ühiselt omane psühholoogiline teravus ja analüüsivõime, inimestevaheliste pingete ja vastuolude tajumine ning tegelaste kujutamine eluliste ja mitmekihilistena soost sõltumata.

2021. aasta näidendivõistlusest võttis osa 47 teksti. Žüriisse kuulunud tõlkija Varja Arola, lavastaja Elise Metsanurk, Eesti Draamateatri kirjandusala juhataja Ene Paaver, autor-lavastaja Tiit Palu, näitleja Jaak Prints, dramaturg-lavastaja Priit Põldma ning kunstnik ja filmirežissöör Hardi Volmer otsustasid esile tõsta viis näidendit, mis ilmuvad nüüd trükis esimest korda.

Võrreldes võistlusele saadetud näidenditega, on autorid neid kogumikus omal soovil toimetanud või uuendanud. Heneliis Notton läbis tekstiga "Emesis" 2022. aastal näitekirjanduse arendamise mentorprogrammi, mis toimus Eesti Teatri Agentuuri ja Eesti teatrite koostöös. Näidend jõuab lugejani uuel kujul, mille vormumisel oli mentorina abiks Mehis Pihla.

Kogumiku on koostanud Heidi Aadma, keeleliselt toimetanud Mari Tuuling, kujundanud Triinu Kööba ja küljendanud Maris Kaskmann.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: