Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kinos Artis eelesilinastus uus Eesti mängufilm "Risttuules"

26. märtsil esilinastub Eesti kinodes uus kodumaine mängufilm, režissöör Martti Helde “Risttuules”, mis põhineb 1941. aasta juuniküüditamise sündmustel. Poeetilises filmikeeles jutustatud loo sõlmib harmooniliseks tervikuks helilooja Pärt Uusbergi originaalteos.

14. juuni 1941. Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel. Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi Siberi asustamata alad. Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärgiks on Balti riigid põliselanikest puhastada. Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme. Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse.

Film põhineb tõsielulistel sündmustel ning jutustab erakordses filmikeeles, nn tableau vivant-stiilis tuhandete eestlaste saatusest.

Režissöör ja stsenarist: Martti Helde

Operaator: Erik Põllumaa E.S.C

Helilooja: Pärt Uusberg

Kunstnik: Reet Brandt

Kostüümikunstnik: Anna-Liisa Liiver

Grimmikunstnik: Liisi Roht

Monteerija: Liis Nimik

Helikujundus: Janne Laine

Produtsendid: Pille Rünk, Piret Tibbo-Hudgins

Tootja: Allfilm

Rahvusvaheline müügiagent: Deckert Distribution

 

Näitlejad:

Erna — Laura Peterson

Heldur — Tarmo Song

Eliide — Mirt Preegel

Hermiine — Ingrid Isotamm

Kolhoosi esimees — Einar Hillep

 

 Vaata treilerit siit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: