Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus: meisterjaani parmupilliesoteerika

Jaan Tätte Juunior
Jaan Tätte Juunior Autor/allikas: Scanpix/Baltics

Uus plaat

meisterjaan

Algelised katsetused (2014)

7/10

Parmupillil ratsutades universumist vastuseid otsimas

Parmupilli-techno. Nii on meisterjaani kirjeldatud ja ega minagi ei hakka siin jalgratast leiutama. See on väikeste mööndustega enam-vähem õige žanrimääratlus. „Algelised katsetused” on hea plaat. Ma kartsin hullemat, sest nimi on selle albumi ilmselt kõige väiksem müügiartikkel. Keegi ei taha algelisi katsetusi kuulata! Jaan Tätte juuniori enda sõnul ei tule tal eriti midagi välja, kui ta üht korralikku lugu meisterdama hakkab.

Küll sünnivad kaunid palad siis, kui ta oma lõbuks helidemaailma katsetama sukeldub. Sellest ka siis säärane nimevalik. Põhjendus on ju tegelikult mõistlik. Anname andeks.

Albumil olevat 14 lugu (toon välja mõned huvipakkumad ning aimuandvamad laulunimed: „Twinsens Odyssey,” „Hommik draakonipesas,” ning „Tähetüdruk”) võib üldjoontes jagada kaheks. 1) ambient-palad, mille tulemusena hakkasin ma huvi pärast guugeldama fraasi „esoteric websites”. 2) metsik parmupilliküte. Mõlema kategooria ühendajaks märksõna „psühhedeelne”. Peab tunnistama, et hardkoorim värk istub mulle rohkem, meelde tulevad Simon Posfordi Hallucinogen ja Shpongle. Just viimase ning teiste psybient-artistide mõjutusi kumab läbi, kuigi meisterjaani rütmid on võrreldes nendega märksa sirgjoonelisemad.

Eesti artistidest rääkides ei pea eeskujusid kaugelt otsima – Jaan on veidi nagu parmupilliga Laulan Sinule. Igati ootuspärane tulemus, kui arvestada, et just Taavi Tulev oli see, kes „Algelised katsetused” miksis ja masterdas. Maailma ajaloo üks vanim instrument parmupill ning analoogsündid sulavad hästi kokku. Ainsaks suuremaks probleemiks on see, et kogu värk ei kõla terviklikult. Kui paistab, et nüüd on biit täielikult võimust võtnud, siis tõmbab uimasus jälle tempot maha. Nagu mitu erinevat plaati oleks vägisi üheks kokku pandud. Vaheldus on hea, aga mitte siis, kui tulemuseks on 14 eraldi lugu, mitte album. Aga vaadates nime, võib-olla see oligi nii mõeldud? Mis seal ikka, kokkuvõttes on meisterjaani debüüt friiki kosmosemuusika, mis sobiks suurepäraselt Telegrami ja Avanejate ühiste suvepäevade heliribaks.

Vaata ja kuula:

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: