Arvustus: soome-ugri punk ei ole surnud, tõestas TMW ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Villu Tamme
Villu Tamme Autor/allikas: Liis Treimann/Postimees/Scanpix

Tallinn Music Weeki esimese päeva ülevaade.

President Toomas Hendrik Ilves ütles Tallinn Music Weeki avakõnes, et ta on kiindunud nii rock & roll’i kui vabadusse. Tallinn Music Week on harukordselt populaarne muusikaüritus, mis muudab kolm päeva järjest korraga mitmed Tallinna kontserdikohad kilukarpideks ning toob kohalikke muusikuid vaatama ka neid, keda tavaliselt alternatiivbändide kontsertidel ei kohta, kuid Tallinn Music Week on president Ilvese toetava pilgu all tõusnud ka Eesti poliitiliseks statement’iks: Eesti on riik, kus president tsiteerib Mick Jaggerit, kus popmuusika on au sees ning kus on üldse vaba ja lahe elada.

Kusagil ei tule Tallinn Music Weeki taoline ainulaadne olemus ilmselt paremini ilmsiks kui neljapäevasel Soome plaadifirma Stupido showcase’il Von Krahlis. J.M.K.E. kontsert pole ühele muusikasõbrast eestlasele mingi haruldus, aga (loodetavasti) välismaiseid delegaate täis saalis värskelt presidendi Valgetähe teenetemärgiga pärjatud Villu Tamme ja rahva seest hõikava Velbaumi dialoogi kuulamine on parajalt sürreaalne kogemus. Villu Tamme etendas toriseva pungivanaisa rolli väärikalt ning tõdes ka ise, et ühtäkki on J.M.K.E. laulutekstid kahjuks jälle päevakajaliseks saanud. Ehk seetõttu lubas Tamme, et “Tere perestroikat” ei kuule enam kunagi kogu bändiga esitatud punkversioonis, sest nii kaob algne tähendus ja kujutluspilt vanamehest, kes õndsalt “Pilvitu on taevas, meri sinine” õhkab, lõpuks täiesti ära.

Õhtu üllatajaks oli põhjanaabrite The Valkyrians, kes oma pungi ska ja reggae alla peitnud olid. Äärmiselt karismaatilise solisti juhtimisel küttis The Valkyrians soojaks isegi eestlased (kelle aplaus olevat umbes protsendi valjem kui soomlastel, siiski lõunanaabrid!). Iseenesest pole The Valkyriansi rocksteady’s midagi uudset, aga revolutsioon on viimane asi, mida taoliselt rahvapeolt oodata. Kõrvuni naeratust ja tantsusamme aga küll. Elagu Soome ska!

Publiku lemmikud Kosmikud olid lavale kaasa võtnud ka bändi vaimse isa ja kauaaegse sõbra Kauko Röyhkä. Sümbioos Soome kirjaniku ja rokkariga oli südamlik vanade soome-ugri sõprade kohtumine ja maiuspala kõigile Kosmikute ja Röyhkä fännidele.

Kuigi Stupido tähistas Von Krahlis oma 25. sünnipäeva, ei olnud laval ainult vanad pungisaurused, vaid ka Soome hetke kuumim tegija Pää Kii. Pää Kii liikmed on varem tegutsenud selliste suurepäraste nimedega bändides nagu Kakkahätä-77, Good Given Ass ja Anal Thunder. Pää Kii muusika on häbitult nakkav segu pungist ja pop-pungist ning kuigi alati on kuidagi piinlik tunnistada, kui inimesele meeldib pop-punk, siis peale Pää Kii kontserti oleks taolise tõsiasja mahavaikimine lihtsalt valetamine.

Muidugi ei piirdunud Tallinn Music Week ainult läänemeresoome rahvaste pungiga. Von Krahlist paari minuti kaugusel Kino Sõpruses oli Eesti Pops pannud kokku hoopis teistsuguse programmi, rõhudes atmosfäärile ja kinosaali pompöössusele. Eesti aasta meesartisti Leslie Da Bassi järel jäid kinotoolid ootama Islandi elektroonikaduo Tonik kuulajaid. Kellaaja, pehmete toolide ja Toniku unise üllatustevaese minimal techno saatel olekski võinud õhtu lõppenuks kuulutada, kui poleks olnud musta hobust meisterjaani.

Meisterjaani näol on Jaan Tätte juunior lahendanud pealtnäha võimatu küsimuse: mida teha muusikuna, kui sa oled Jaan Tätte poeg? Meisterjaan keeras kõik vindid üle ja leiutas parmupilli psytrance’i. Au talle, rock & roll’ile ja vabadusele!

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: