Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Edith Karlson väidab, et "draama on sinu peas, ära vaata maha"

Edith Karlsoni näitus “Draama on sinu peas: ära vaata maha”
Edith Karlsoni näitus “Draama on sinu peas: ära vaata maha” Autor/allikas: T&K

Täna avatakse Temnikova & Kasela galeriis Edith Karlsoni näitus “Draama on sinu peas: ära vaata maha”.

See on Edith Karlsoni esimene isikunäitus Temnikova & Kasela galeriis. Eelnevalt on kunstnik näidanud Temnikova & Kasela galeriis töid koostöös Kris Lemsaluga valminud näitusel „Koos olemine” (2012).

“Draama on sinu peas: ära vaata maha” järgneb eelmisel aastal toimunud isikunäitusele “Draama on sinu peas II” Linnagaleriis ja “Draama on sinu peas III” Hobusepea galeriis. Mõlemad näitused jätkasid liini, mis algas näitusega „Draama on sinu peas I”, mida eksponeeriti 2011. aastal Tallinnas toimunund Stalkeri festivali raames ja 2012. aastal Berliinis. Käesolev isikunäitus demonstreerib kunstniku soovimatust lahti öelda viimased kolm aastat väldanud draamatemaatikast.

Näitustejada esimene oli Berliini draama-installatsioon, mis sümboliseeris kunstniku eemaldumist varasemate näituste lõbusamatest teemadest, mis tihti sisaldasid loomaskulptuure. Ainus vihje varasematele, pärast ülikooli teostatud näitustele oli musta koera skulptuur jälgimas palju tumedamat installatsiooni: industriaalne konstruktsioon toetamas demonteeritud inimest – tema organid eemaldatud, veri voolamas ja aju avatud, moodustades kokku küünilise esitluse draama bioloogilisest konstruktsioonist.

Kunstniku teine näitus esitles kipsi valatud lastesuuruste kummituste armeed, mis kujutasid korraga nii lapsepõlvehirmu kui ka täiskasvanuea ängistusi, markeerides hetke Karlsoni elus pärast 30. sünnipäeva. Kolmas näitus oli ulatuslikum installatsioon, mis näitas teadlikult vähem määratletud etappi, avades teid vähem ettemääratud draamadeni või siis alludes sellele, mis saabub järgmisena. Eksponeeritud olid mitmed esemed märkimisväärselt vähem ühtekuuluvas asetuses: ennast peeglist jälgiv dinosaurus suust väljuva verejoaga; kipsiga kaetud keldripõrand; murtud kaeltega keraamilised haned; nende kõrval üksik kummituseskulptuur Karlsoni eelmiselt näituselt, seekord spreivärviga tehtud naerunägu eelnevalt tühjal näol. Viimast näitust saatis kunstniku enda kirjutatud ühelauseline pressitekst: „Ja siis nad ütlesid: Mõtle positiivselt!”

Uuel näitusel kaasab kunstnik meelega väljaspoolsete jõudude survet oma mõtetele ja tööprotsessile, tegeledes sõprade nõuannete, eneseabimantra või olukorra survega nagu probleemidega, nagu draamadega.

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: