Vabaõhumuuseum viib rännakule koos Aliine Tammega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: PM/Scanpix

Eesti vabaõhumuuseumi jõuluküla viib sel nädalavahetusel ühe eestlanna muutusterohke eluloo kaudu avastusretkele läbi viimase sajandi pühadekommete.

Muuseumi seitsmes erinevas paigas avanevad külastajale seitse erinevat ajastut jõulupühadest rehetares nõukogude aja nääripidudeni. Loo peategelast, Aliine Tamme kehastavad tema elu erinevatel ajajärkudel seitse erinevas vanuses naisterahvast.

"Aliine ei ole ajalooline isik, vaid koondportree 20. sajandil elanud eesti naistest, kes on näinud nii pühadekommete kui riigikordade vaheldumist," rääkis ürituse koordinaator Vivian Siirman. "On väga põnev jälgida, kuidas kombed, tehnika ja elukorraldus on teinud vaid ühe inimese eluea jooksul läbi nii suuri muudatusi. Külastaja saab jalutada sõna otseses mõttes läbi inimese eluloo saades aimu, kuidas need muutused igapäevaelus ning eriti pühade ajal tunda andsid."

Vabaõhumuuseumi jõuluküla ootab külastajaid 19.-21. detsembrini iga päev kell 11.00–16.00. Köstriaseme talus tehakse aastal 1895 ettevalmistusi jõulude ajal sündiva lapsukese tarvis ning loetakse jõululugusid pühadetunde loomiseks. Pulga talus tähistatakse Aliine lapsepõlves jõule vana kombe kohaselt - jõuluõled rehetoa põrandal, süüakse seitse korda öö jooksul, mängitakse vanu mänge ja peetakse meeles esivanemaid. Aarte talus ennustavad noored neiud oma tulevast peigmeest, Eesti Vabariigi aegses Härjapea talus aga tähistab abiellunud Aliine muinasjutulisi jõulupühi mehe jõukas taluhäärberis ehitud jõulupuu, kingituste ja maitsvate pühaderoogadega. Lau külapoes on käes ärev sõjaaeg, aasta on 1940 ja 45-aastane Aliine seisab silmitsi uue võimu kehtestatud natsionaliseerimiskorraldusega. Kuie koolis tähistatakse Hruštšovi sula ajal jõulude asemel nääripühi. Sepa talus aga tähistab Aliine siiski jõule koos oma lapselapsega koduseinte vahel.

Sutlepa kabelis toimuvad koorikontserdid laupäeval kell 12.00, 13.30 ja 15.00 ning pühapäeval kell 12.00 ja 13.30. Pühapäeval kell 15.00 toimub jõulupalvus, teenib õpetaja Toomas Paul.

Sassi-Jaani talus on avatud väike jõululaat, Kolu kõrts pakub isuäratavaid pühaderoogasid.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: