Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Wikland omanimelise konkursi võidutöödest: need on nii head, et võinuksin need lausa ise joonistada"

{{1423142707000 | amCalendar}}
Foto: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku esimese preemia väärtusega 500 eurot ja kunstniku litograafia pälvis Liisamari Viik (14) Pärnu Kunstikoolist.

Haapsalus Iloni Imedemaal kuulutati täna välja Ilon Wiklandi nimelise noore kunstniku preemia võitjad, vahendas "Aktuaalne kaamera". Rootsis elav Wikland julgustab stipendiumiga noori kunstiga tegelema.

Täna 85. sünnipäeva tähistav Eesti päritolu maailmakuulus lasteraamatute illustraator Ilon Wikland korraldas tänavu esimest korda noore kunstniku konkurssi, mille auhinnafond oli 1000 eurot. 54 noore kunstniku tööde seast valis žürii välja kuus kandidaati.

Viimase valiku tegi Ilon Wikland, kes iseloomustas oma läkituses võitja, 14-aastase Pärnu kunstikooli õpilase Liisamari Viigi joonistusi nii.

"Need on nii head pildid, et ma oleksin võinud need lausa ise joonistada. Meeldib, et värvi on lisatud tekstile, ja nagu te üldiselt juba aru saite, on määravaks siis see "Nukitsamehe" töö. Liisamari Viik." luges läkituse ette Iloni Imedemaa juhataja Liina Valdmann.

Liisamari Viik saatis konkursile kolm eri stiilis tööd, Wikland tegi valiku peamiselt "Nukitsamehe" illustratsioone silmas pidades. Liisamari Viigi võidutöö kohta märkis kunstnik veel järgmist: "See joonistus teeb tuju heaks. Joonistatud on väga elavalt, midagi juhtub."

"Minu jaoks ta ongi nagu selline naljakas või teistsugune. Mulle meeldis teha seda," vastas Wiklandi stipendiumi võitja, Pärnu kunstikooli õpilane Liisamari Viik ajakirjaniku küsimusele, miks ta Nukitsamees natuke teistsugune välja näeb.

Teise koha võitnud Tallinna kunstikooli õpilane Svetlana Torba (18) sai 300 ja kolmanda koha võitja Ada Maria Lee (13) 200 eurot. Wikland korraldab koostöös Iloni Imedemaaga kunstikonkurssi seepärast, et innustada noori joonistama.

"See on üks tema ammuseid unistusi anda toetus noorele, kes on alles oma loomelise tee alguses. Nagu Ilon, kes ju lapsena väga joonistada armastas, ei oleks ilmselt saanud maailmakuulsaks kunstnikuks, kui poleks olnud tema vanavanemaid, kes teda toetasid, lubasid tal joonistada," lausus Liina Valdmann.

Ilon Wikland ei saanud ise oma sünnipäeval Haapsallu auhindu üle andma tulla, sest viibib Berliinis, kus avatakse suursugune kunstniku elutöönäitus.

Iloni Imedemaa rõõmustab väga heade tööde üle ja tänab kõiki tublisid osalejaid ning ootab rohket osalemist järgmisel aastal, kui osaleda saavad kõik Eestis kunstikoolis ja kunstiringides osalevad lapsed. Tänavu oli tegu esimese konkursiga, mis peab saama iga-aastaseks traditsiooniks.

Kõigi osalejate töödest on Iloni Imedemaal tänasest avatud näitus, mis on avatud aprilli lõpuni.

Iloni Imedemaa uus püsinäitus "Olen alati siin. Ilon" tunnistati Eesti muuseumite 2014. aasta parimaks püsinäituseks.

Toimetaja: Mari Kartau, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: