Kumu näitusel on esindatud ansambel Winny Puhh ({{commentsTotal}})

Winny Puhh
Winny Puhh

Alates 20. veebruarist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata näitust "Surm ja ilu. Gootika kaasaegses kunstis ja visuaalkultuuris". Gootika on platvormiks, millelt võrsuvad õudust, ilu ja üleloomulikkust siduvad käsitlused.

Kuigi gootika juured on keskajas, on seda mõistet kasutanud ja edasi arendanud mitmed järgnevad kunstistiilid. Gootika on märkimisväärselt mõjutanud romantismi ning 20. sajandi kunstivoole ja subkultuure. 1990. aastatel visuaalkultuuri naasnud sünged teemad jõudsid ka Eestisse. Nii on näituse läbivaks elemendiks inimkeha ja selle manipuleeritavus, samuti surma, haiguste ja sõja suhted ilu ning reklaami- ja glamuurimaailmaga.

Näitusel on 1990. aastatest väljas nii eesti foto- kui ka videokunsti paremik: Ene-Liis Semper, Mark Raidpere, Toomas Kalve, DeStudio, Toomas Volkmann, Peeter Laurits. Krestomaatiliste teoste, nagu Mark Raidpere "Io", kõrval saab näha ka töid, mida näitustel pole varem eksponeeritud.

Näitusel on eksponeeritud ka punk- ja metalkoosseis Winny Puhh, kelle absurdil baseeruv lavashow ja kostüümid lisavad gootiteemale omamoodi kihistuse. Gootikat, romantismi ja kaasaega seob rootsi kunstniku Tobias Bernstrupi töö "Allpool Taevast”, mis põhineb Caspar David Friedrichi hävinud maalist tehtud fotol. Venemaa kunstirühmitus AES+F esitab oma videoanimatsioonis apokalüptilise tulevikufantaasia, kus veretut lahingut peavad kõik kõigi ja iseenda vastu. Töö esindas Venemaad 2007. aasta Veneetsia biennaalil. Mänglevalt käivad teemaga ümber Billeneeve ja Kris Lemsalu, kellelt on väljas grotesksed ja pilkupüüdvad kostüümid. Andres Tali "Van Eycki talleke" näitab vägivalla mõttetust ohverdusrituaali kaudu, liikudes sujuvalt nii keskaegsete piinamisviiside ja -tavade kui ka nüüdisaegse jõhkruse vahel. Näitusel on väljas ka Austria päritolu kunstniku Gottfried Helnweini suuremõõtmelised maalid sõjasituatsioonis lastest ja fotod Marilyn Mansonist. Laurentsiuse ja Anton Villi tööd näitavad gootiliku teema erinevaid tõlgendusi kaasaegses maalikunstis.

Näitusega kaasneb eesti- ja ingliskeelne sõnastik tähtsamatest teemaga seotud märksõnadest.

Näituse kuraatorid on Eha Komissarov ja Kati Ilves.

Näitus "Surm ja ilu. Gootika kaasaegses kunstis ja visuaalkultuuris” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 10. maini.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: