Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Konrad Mäe preemia võitis Tõnis Saadoja

2015. aasta Konrad Mäe nimelise preemia ja medal omistati maalikunstnik Tõnis Saadojale isiknäituse "Etüüdid klaverile ja lõuendile" eest Tartu Kunstimuuseumis. Žürii nimetas Saadojat Eesti kaasaegse kunsti üheks tugevaimaks esindajaks.

Alates 1979. aastast välja antava preemia kandidaatideks esitati sel aastal Eesti kunsti-institutsioonide poolt Sirja-Liisa Eelma (sündinud 1973) isiknäituste "Tühjenev tähendusväli" Draakoni galeriis, "Ootesaal" Hobusepea galeriis ja "Tühjenev tähendusväli 2" Haapsalu Linnagaleriis, Jüri Kask (1949) isiknäituse "Selge pilt“ eest Tartu Kunstimajas, Katrin Koskaru (1977) osalemise eest näitusel "Võimatu minna, kindlasti minna" Tallinna Kunstihoones ja osalemise eest rahvusvahelistel näitustel ning messidel, Maarit Murka (1981) isiknäituste eest "Sisus" Vaal galeriis ja "Kontakti" eest Tartu Kunstimajas ning Tõnis Saadoja (1980) isiknäituse "Etüüdid klaverile ja lõuendile" eest Tartu Kunstimuuseumis.

Žürii hinnangul on Tõnis Saadoja vaieldamatult üks Eesti kaasaegse maalikunsti tugevamatest esindajatest, kes on oma loomingus suutnud luua ainuomase, intellektuaalselt haarava ja tehniliselt meisterliku väljenduskeele. Žüriisse kuulusid Maria Sidljarevitš ja Aimar Kristerson Eesti Maalikunstnike Liidust, Maria Arusoo ja Jaan Elken Eesti Kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust.

Tõnis Saadoja on hariduse omandanud Eesti Kunstiakadeemias ja Ida-Londoni ülikoolis Suurbritannias. Äärmiselt tööka ja pühendunud maalikunstniku loomingust võiks esmajoones nimetada Teater NO99 laemaali Sakala tänaval Tallinnas, hüperrealistlikke maaliseeriaid "Mainstream", "Kodulinn Tallinn" ja "Arhitektuurifoto väikese poisiga".

Preemia pidulik üleandmine Tõnis Saadojale toimub neljapäeval, 10. detsembril 2015 kell 16.00 Tallinna Kunstihoones.

Konrad Mäe nimelist medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3200 eurot, annavad traditsiooniliselt välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapital. Konrad Mäe nimeline medal ja preemia antakse välja maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest, mis on oluliselt rikastanud eesti maalikunsti ning olnud avalikult eksponeeritud ajavahemikul väljaandmisele eelneva aasta 1. novembrist kuni väljaandmise aasta 1. novembrini.

Konrad Mäe preemia määramise eeltingimuseks ei saa olla teose või loomingu seostatavus mingi kunstivoolu, stiililise kontseptsiooni või tehnilise menetlusega, samuti traditsionaalsuse või novaatorluse tunnuste olemasoluga. Preemia määramine kunstnikule on ühekordne. Preemiasaajate hulgas on aastate jooksul olnud paljud silmapaistvad Eesti maalikunstnikud: Olga Terri, Lembit Sarapuu, Toomas Vint, Peeter Mudist, Lembit Saarts, Tiit Pääsuke, Valeri Vinogradov, Jaan Elken, Aili Vint, Olev Subbi, Sirje Runge, Jüri Arrak, Peeter Allik, Jaan Toomik, Lola Liivat, Andres Tolts, Uno Roosvalt, Laurentsius & A.D., Erki Kasemets, Alice Kask, August Künnapu, Kaido Ole, Enn Põldroos, Merike Estna jt. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: