Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

XII noorte laulu- ja tantsupeo teemaks on "Mina jään"

{{1453196400000 | amCalendar}}
Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

2017. aasta suvel toimuva XII noorte laulu- ja tantsupeo keskmes on noore põlvkonna side oma maa, kultuuri ja vanema põlvkonnaga, mis koonduvad ühise mõiste alla “juured”.

"See on mõnes mõttes kõigi mõtete lõpp, et see, mille pärast inimesed jäävad iseendaks, oma loomingu juurde, oma kultuuripärandile truuks või hoidma, see on nii erinev. See ongi huvitav, igaüks sellest suurest perest võib öelda - mina jään ja siis jääme ju meie," rääkis XII noorte laulu- ja tantsupeo peakorraldaja Aet Maatee "Aktuaalsele kaamerale".

Tuleval noortepeol osaleja on vabas Eestis sündinud põlvkond, kelle jaoks maailm on lahti, kuid kes oma juurte kaudu jäävad ikka hoidma sidet oma kodu, oma keele, oma maaga. Need on noored, kelle väärtushinnangud ja teod alles hakkavad kujundama Eesti riigi ja rahva teed. Laulupidu tõstab esile uue põlvkonna heliloojate loomingu, ning kogemustega dirigentide kõrval saavad oma esimese laulupeo kogemuse ka mitmed noored dirigendid.

Laulu- ja tantsupeo traditsiooni kandjateks on iga järgmine põlvkond, kes võtab hoida ja säilitada sidet varem looduga ning kanda edasi väärtusi, mille loonud need, kes olnud enne neid. XII noorte laulu- ja tantsupeo teema “Mina jään” on otsekui allkiri, mis seob meid oma juurtega, ükskõik kuhu elutee meid maailmas ka viib. See on põlvest-põlve hoitud vaimne ja väärtuspõhine side Eestiga, mis sügaval südames meid ikka siia tagasi kisub.

Tantsupeol etendatav lugu kannab edasi igikestvaid väärtusi.Tantsupeo pealavastaja Margus Toomla sõnul võib tantsupeolt oodata rõõmu ja sära.

"Ühte väga ilusat jutustust narratiivi näol, kus meie peategelased - vanaisa, noormees ja neiu, hakkavad rääkima meile meie peolugu, mis on inspiratsiooni saanud kunstmuistendist "Koit ja Hämarik" ja me räägime seal päikese ehk kullakera hoidjaks kasvamisest," kirjeldas XII noorte tantsupeo pealavastaja Margus Toomla.

Tänasest alates saavad laste ja noorte kollektiivid, kes soovivad osaleda 2017. aasta noorte laulu- ja tantsupeol end peole registreerida. Esimest korda otsitakse tantsupeo peaesinejaid üle-eestilise avatud konkursiga. XII noorte laulu- ja tantsupeole registreerimine toimub laste ja noorte kollektiividele 19. jaanuarist kuni 22. veebruarini.

"Mul on nii palju ilusaid ootusi selle peoga, et ega siin kõigel ihtsam on öelda nii, et see pidu tuleks täpselt selline nagu ma südames seda ette kujutan," rääkis Toomla.

Noorte laulupeo peadirigendiks on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastajaks on Margus Toomla. XII noorte laulu ja tantsupidu toimub 30. juuni - 2. juuli 2017 Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Loe täpsemalt SIIT.

Toimetaja: Kaspar Viilup/Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: