Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ene Mihkelsoni mäletamise poeetikast ja moraalifilosoofiast ilmus monograafia Saksamaa teaduskirjastuses

Ene Mihkelson
Ene Mihkelson Autor/allikas: Alar Madisson

Göttingenis V&R unipress kirjastuse saksakeelse nüüdiskirjanduse ja meedia sarjas (Deutschsprachige Gegenwartsliteratur und Medien) ilmus Aija Sakova raamat Ene Mihkelsoni (1944) ja saksa kirjaniku Christa Wolf (1929–2011) romaanide mäletamise poeetikast ja moraalifilosoofiast.

Eesti germanisti ja kirjandusteadlase Aija Sakova raamatu "Ausgraben und Erinnern. Denkbilder des Erinnerns und der moralischen Zeugenschaft im Werk von Christa Wolf und Ene Mihkelson" (Väljakaevamine ja mäletamine. Mälutöö ja moraalse tunnistamise mõttepildid Christa Wolfi ja Ene Mihkelsoni romaanides) puhul on tegemist 2014. aasta detsembris Tartu ülikoolis kaitstud doktoriväitekirja veidi ümber töötatud versiooniga. Käesolevas raamatus on lisandunud Berliini Humboldti Ülikooli emeriitprofessori Frank Hörnigku (1944–2016) eessõna ja mõlema käsitletud kirjaniku fotod nende 70. sünnipäevast. Raamatule on lisatud kasutust hõlbustav nimeregister.

Kirjandusteadlane ja eesti kirjanduse tõlkja Cornelius Hasselblatt on seda raamatut oma varasemas Keeles ja Kirjanduses ilmunud arvustuses iseloomustanud kui hästi loetavat raamatut: "rahulikult, loomulikult ja veenvalt voolav tekst, mille lugemise järel peab tõdema: nii ongi, selge, ja ongi kõik". Eesti päritolu Kanada kirjandusteadlane Thomas Salumets, kellelt hiljuti ilmus eesti keeles Jaan Kaplinski monograafia, on Sakova raamatu kohta öeldnud, et tegemist on nii stiililt kui sisult õnnestunud raamatuga. "On muljetavaldav, kuidas uurimuse meetod ning raamatu enda väljenduskeel ja –laad põimuvad. Vastupidiselt paljudele tavapärastele doktoritöödele on selle raamatu autor osanud kirjutada nii, et uurimus ei satu iseendaga vastuollu. On suur saavutus jääda sellisel moel intuitiivsele avatuks ja samal ajal mitte kaotada silmist intellektuaalselt peenetundelisi nõudmisi, mis on selle raamatu jaoks kesksed," iseloomustas Salumets.

Sakova raamat mõtestab ja avab filosoofidele Walter Benjaminile, Avishai Margalitile, Giorgio Agambenile jt toetudes mäletamise ja mälutööga seotud filosoofilisi mõttepilte Ene Mihkelsoni romaanides "Ahasveeruse uni" (2001) ja "Katkuhaud" (2007) ning Christa Wolfi teostes "Lapsepõlvelõimed" (Kindheitsmuster, 1976; eesti keeles 1982) ja "Inglite linn ehk The Overcoat of Dr. Freud" (Stadt der Engel oder The Overcoat of Dr. Freud, 2010). Teisisõnu uuritakse raamatus seda, milliseid kirjanduslikke võtteid ja kujundeid saab ilukirjanduslik tekst rakendada mineviku läbitöötamise ja mälestuste nö väljakaevamise protsessi kujutamiseks ja kirjeldamiseks. Samuti on vaatluse all küsimus, kas ja millistel tingimustel on võimalik rääkida moraalsest tunnistamisest ilukirjanduses.

Raamatu on toimetanud Eve Pormeister ja Cornelius Hasselblatt. Kaanefoto autor on Mihkel Merivee.

Raamatut "Ausgraben und Erinnern" on võimalik osta nii kirjastuse kodulehelt kui ka suurematelt vahendajatelt nagu näiteks amazon.de.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: