Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

90 raamatut 90 päevaga. Astrid Lindgren, "Bullerby lapsed"

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Kätte on jõudnud 1947. aasta.

Eestist vaadatuna on aeg sünge ja lohutu – tooni annavad metsavennad ja sundkollektiviseerimise algus. Aga suvel toimub kaheteistkümnes üldlaulupidu ning novembris esilinastub esimene sõjajärgne Eestis valminud mängufilm – Herbert Rappaporti „Elu tsitadellis“.

Maailmas on põnevad ajad. Suurriikidele on lõplikult selgeks saanud, et sõjaaegsed liidud ei kehti ning alanud on võitlus ida ja lääne vahel. Külm sõda saab reaalsuseks. Nõukogude Liit paneb Ida-Euroopas pukki kommunistlikke valitsusi, veebruaris läheb aga esimest korda eetrisse Ameerika Hääl ning käivitub Marshalli plaan. Ah jaa, 8. juulil juhtub USA New Mexico osariigis Roswelli linnakese lähedal ka midagi, mis on jäänud tänini seletamatuks – väidetavalt kukub seal alla maavälist päritolu kosmoselaev. Algab UFO-palavik...

Kuid – mis toimub samal ajal Rootsis? Nojah, väliseestlased loovad Eesti Rahvusnõukogu, kuid laiemas plaanis? Tundub, et laiemas plaanis elatakse Rootsis edasi nii, nagu oleks maailm endine. Selle tõenduseks avaldab 1947. aastal vaid paar aastat varem „Pipi Pikksukaga“ lastekirjanduse staariks tõusnud Astrid Lindgren raamatu ühe väikese külakese laste elust ja seiklustest. „Bullerby lastest“ saab kohemaid hitt ning järgnevatel aastatel kirjutab Lindgren raamatule mitu sama populaarseks saavat järge. Praeguseks on Bullerby lugusid tõlgitud kümnetesse keeltesse, eesti keeles on erinevaid Bullerby jutte ilmunud kokku kuues raamatus ning meie lugejale seostuvad nii Bullerby laste lood kui teised Lindgreni teosed eestlanna Ilon Wiklandi nimega, kelle pildid äratavad ka kõige väiksemate lugejate jaoks Astrid Lindgreni juttude tegelased ellu.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: