Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja video: esmakordselt antakse välja Eesti filmi- ja teleauhindu

12. märtsil toimub Nordea kontserdimajas Eesti filmi- ja teleauhindade auhinnatseremoonia, kus tunnustatakse esmakordselt filmi- ja teleinimesi mitmes kategoorias. Ürituse algatas Eesti Filmi Instituut koos Eesti kolme suurema telekanaliga.

Auhindade eesmärk on tunnustada filmi- ja televaldkonna professionaale ja seeläbi tutvustada kinokülastajatele ning televaatajatele lähemalt ka nende erialade esindajaid, kes enamasti kaadri taha jäävad. 2017. aastal tunnustatakse tegijaid 2016. aastal tehtud tööde eest.

"Näitlejad on teatri kõrval teles ja filmides ikka mänginud, aga sellist eraldi auhinda just näitlejatele tele- ja filmitöö eest pole olnud. On tervitatav, et teatriauhindade kõrval tunnustatakse näitlejaid ka filmides ja teles tehtud rollide eest," sõnas Eesti Näitlejate Liidu esimees Gert Raudsep.

"Eesti filmi- ja teleauhinnad annavad võimaluse suuremalt ja uhkemalt esile tõsta need head, tugevad ja huvitavad tegijad," tõdes Eesti Rahvusringhäälingu juht Margus Allikmaa.

Produtsent Ivo Felt tervitas uue sündmuse loomist. "Filmitegijad on pikalt oodanud, et saaks sellise tunnustuse. Näitlejatel on oma, sportlastel ja muusikutel ka, meil seni polnud. On ülim aeg hakata filmitegijaid väärtustama ja oleme seni teistest maas olnud, kuid enam mitte," sõnas Felt.

Auhinnad antakse välja tele- ja filmikategooriates eraldi.

Filmikategooriad

Telekategooriad

Parim (mängu)film

Parim dokumentaalfilm

Parim lühifilm (s.h lühidokk)

Parim animafilm

Parim naisnäitleja filmis

Parim meesnäitleja filmis

Parim stsenarist

Parim režissöör

Parim operaator

Aasta tegija (tunnustus silmapaistvamale kaadritagusele professionaalile)

Parim tõsielusaade

Parim teleseriaal

Parim infosaade või publitsistika

Parim uus saade

Parim meelelahutussaade

Parim naisnäitleja televisioonis

Parim meesnäitleja televisioonis

Parim naissaatejuht

Parim meessaatejuht

Aasta tegija (tunnustus silmapaistvamale kaadritagusele professionaalile)


Tele- ja filmikategooriaid hindavad erinevad 21-liikmelised ekspertžüriid. Teležürii moodustati koostöös Eesti kolme suurema telekanali esindajatega. Filmižürii pani kokku Eesti Filmi Instituut koostöös erialaliitudega.

Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp kinnitas ERR kultuuriportaalile antud intervjuus, et viimasel ajal on koostöö filmi- ja teleinimeste vahel tugevamaks muutunud. "Idee sai sellest alguse, et me hakkasime koos tootma mikroeelarvelisi filme, nende seas näiteks "Klassikokkutulek" ja "Ema", samuti toetab EFI sel aastal ka kvaliteetsarja tootmist," ütles ta ja lisas, et sellest kujuneski välja idee, et korraldada filmi- ja teleauhindade tseremooniat koos.

"Mul praegu ei tule üldse meelde, et valdkond oleks tunnustatud," sõnas Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

"Mida rohkem me teeme koostööd, seda paremaks lähevad nii filmid kui ka telesaated," kinnitas Edith Sepp ja tõdes, et praegusel hetkel on need inimesed väga tagaplaanile jäänud. "Me peame tunnustama oma valdkonna inimesi ning nende seas ka neid, kes jäävad kaadri taha," ütles ta ja lisas, et kuigi tihti teatakse filmi nime ning heal juhul isegi režissööri, siis väga harva saab tähelepanu näiteks operaator. "Nende auhindadega tahame tuua rohkem esiplaanile need inimesed, kes teevad ära selle raske töö."

EFTA filmi- ja teleauhindade konkursil saavad osaleda kõik perioodil 1. jaanuar 2016 - 31. detsember 2016 linastunud mängufilmid, dokumentaal-, anima- ja lühifilmid, kõik uute osadega kodumaised saated ja sarjad, mis linastuvad samas ajavahemikus. Konkursile saab töid esitada alates 17. jaanuarist kuni jaanuari lõpuni. Loe täpsemalt siit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: