Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: avati Rüütliordude muuseum

Eile avati Tallinna vanalinnas Kuninga 3 Tallinna Rüütliordude Muuseum, mille väljapanekusse kuulub üle 700 hinnalise ordeni ja aumärgi üle maailma. Tegemist on suurima faleristikakoguga Põhjamaades.

Avatava muuseumi kollektsioon sisaldab mitmete tuntud ordude ja vennaskondade ordeneid, nt Burgundias asutatud Kuldvillaku ordu, Inglise kuninga asutatud Sukapaela ordu, Dannebrogi, Malta ja Preisimaa Musta Kotka ordude aumärke, samuti Prantsuse Auleegioni ja Ida-Aasia ja Venemaa keiserlikke autasusid ja mitmeid Eesti riiklikke teenetemärke.

Ajaloolase ja muuseumi ajalookonsultandi Kristjan Kaljusaare sõnul on muuseumi kogus äärmiselt haruldasi eksponaate, mis on seotud ajalooliselt väga oluliste isikute ja sündmustega. "Muuseumi kogus on mitmeid erilisi eksponaate, mida on kogu maailmas, ka erakogudes väga vähe. Näiteks kuulub meie kogusse orden Mandžukuo keisririigist, mis kestis vaid ligi tosin aastat, mistõttu pärineb sealt üldse väga vähe aumärke. Samuti on ordeneid, mis kuulusid sellistele väljapaistvatele isikutele nagu Etioopia keisrile Haile Selassie’le ja Katariina Suurele. Meie väljapanekus on hinnalisi eksponaate üle kogu maailma, Brasiiliast Aasia riikideni," lisas Kaljusaar.

Tallinna Rüütliordude Muuseumi näol on tegemist rahvusvahelise projektiga, millesse on oma panuse andnud kollektsionäärid ja faleristika eksperdid Eestist, Saksamaalt, Slovakkiast, Soomest ja Ameerika Ühendriikidest. Muuseumi eksponaadid on ostetud mitmete aastate jooksul erinevatelt Euroopa oksjonitelt.

Muuseum ja kollektsioon kuulub ettevõttele WETT Eesti OÜ, mille juhatuse liikme ja kollektsionääri Valery Glushchuki soov oli rajada Põhjamaade suurim faleristikakogu just Tallinna vanalinna. "Tallinna vanalinn, kui paljude muuseumis esindatud ordude kaasaegne, sobib suurepäraselt hinnalise faleristikakogu hoiu- ja esitluspaigaks," kommenteeris Glushchuk.

Muuseumi avamist külastas esinduslik seltskond üle Euroopa: Mag. Branislav Panis Slovakkia Rahvusmuuseumist, Mag. Anna Fabiankowitsch Viini Ajaloomuuseumist, Hr. Lajos Pallos Hungari Rahvusmuuseumist, Dr. Mario Strigl Viini Ülikoolist, Pr. Anne de Chefdebien ja Hr. Tom Dutheil Prantsusmaa Auleegoni ja Rüütliordude Muuseumist, Georgi Vadimovitš Vilinbahov Ermitaažist, Hr. Tom Christian Bergroth Turu Muuseumist ning Hr. Sergei Levin Vene Riigi Ajaloomuuseumist.

Tallinna Rüütliordude Muuseum on avatud teisipäevast pühapäevani kell 10-18; muuseum on suletud esmaspäeviti ja riigipühadel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: