Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolon. Ott Kilusk: kaasaeg sunnib inimesi näitama ennast halvematena kui nad on

Foto: Siim Lõvi /ERR

Erni Kasel oli seekord külas literaat Ott Kilusk, kes rääkis muu hulgas, mis mulje õpetajatöö käigus talle noored jätnud on. Käesolev episood jääb sellises vormis "Kooloni" viimaseks.

Ott Kilusk ütles, et grammatiliselt õigesti kirjutama on ta õppinud viimastel aastatel seoses õpetajatööga.

"Selleks, et kirjutada luuletusi või muud seotud teksti, ei ole konkreetselt õppinud. See on tulnud aja jooksul suurte meistrite töid uurides, oma mineviku peale mõeldes ja maailmas ringi vaadates," sõnas Kilusk, lisades, et ta teab kirjanikke, kes üldse ei loe, aga ka neid, kes loevad väga palju.

"Mulle väga meeldib raamatuga ära kaduda ja siis seda omaette lugeda. See on tõesti juba varajasest lapsepõlvest niimoodi."

Kui Erni Kask viskas õhku Tarkovski mõtte – minevik on õilis, tulevik on räpane –, jooksis Kiluski mõte järgnevat rada mööda:

"See on vist inimesele loomuomane. Juba antiikmaailm jagati kuldseks, hõbedaseks ja pronksiseks ajajärguks, peale mida tuleb siis raua-ajajärk, kus midagi tõelist ei toimugi. Eks me peame kõik omas ajastus kinni hoidma sellest, mis meil on ja mida me saame kullana väärtustada. /---/ Mulle tundub ka praegu niimoodi, et kaasaegne noorus ei ole piisavalt pühendunud ja elab väga pealiskaudset elu, viskab rämpsu maha, eks see tuleb vanusega. Ja siis hakatakse idealiseerima seda, mis on endal olnud. Võib-olla oleme elanud sündmustevaest elu ja siis hakkame seda poeetiliselt võimendama."

Põhikooliõpetajana puutub Kilusk pidevalt kokku õrnas eas noortega.

"Vahepeal nende küünilisus ja hoolimatus on selline asi, mille pärast ma muretsen veel terve õhtu. Teinekord on nad võimelised kirjutama selliseid tekste või rääkima sellist juttu, et härduspisar tuleb silma. Hea inimene on absoluutselt alles, aga olustik, kaasaeg on see, mis sunnib inimesi näitama ennast halvematena kui nad on," tõdes kirjanik.

Video lõpus pöördub Erni Kask vaatajate poole ja teatab, et nüüdne episood jääb sellises vormis "Kooloni" viimaseks. Saatesari jätkub uues kuues.

Küsimused: Erni Kask
Kaamera, montaaž: Aurelia Minev (ERR)
Täname:Tanel Ingi, Ulrika Palts, Taavi "Miisu" Varm
Salvestatud Tallinnas Videviku tänaval varasuvel 2017
Muusika: 10 Minutit Hirmu - "Surnud vares"
ERR ja nu.unioon 2017

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: