Arvustus. "Logani õnn": rõõmsameelne ja pretensioonitu žanrimäng ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Logani õnn" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinos

"Logani õnn" (Logan Lucky)

Lavastaja Steven Soderbergh

Osades Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig

6,5/10

Steven Soderbergh ("Oceani" triloogia, "Traffic", "Magic Mike", "Out Of Sight") naaseb filmiga "Logani õnn" suurele ekraanile "Oceani" filmidest tuttava röövikomöödia retseptiga, viies suurvarguse ettevalmistusest, selle läbiviimisest ja plaani keerdkäigulisest lahtiharutamisest koosneva struktuuri sügavale lõunaosariikide miljöösse, mille osaks on väiksed väsinud linnad, teeäärsed baarid, NASCARi võidusõidud, laste iludusvõistlused, laadad ja sinikraed. Soderbergh teeb seda viisil, mis riisub "Oceani" triloogialt glamuuri ja asendab selle sarmika maaläheduse ning pealtnäha lihtsameelsete tegelastega, kes pigem tegutsevad kui plaanivad ja mõtlevad.

Staažikate kelmide asemel käivitab "Logani õnne" sündmused töö kaotanud ehitustööline Jimmy Logan (Channing Tatum), kes tõmbab kaasa baarmanist venna (Adam Driver), juuksurist õe (Riley Keough) ning kolm Bangi venda (Daniel Craigi juhtimisel). Röövikava ettevalmistuse ja teostamisega seotud seigad hõlmavad ülekülluseni teisigi tegelasi, ent õnnestunud esitustega jäävad fookusse siiski Tatum, Driver ja Craig. Driver üllatab mõjuvalt minimalistliku rolliga ning Craig demonstreerib oma koomilist potentsiaali.

Karakterid on loodud muhedalt ja empaatiliselt ning esindavad lihtsaid ja tasakaalukaid piirkondlikku murret rääkivaid tavainimesi, kellele lisab sügavust oma jälje jätnud keskkond, mis nende tegevust motiveerib. Näitlejate esituse ühisnimetajaks on sirgjoonelisus, konkreetsus, pisikeselt mängitud emotsioonid ja stiliseeritud elulähedus.

Karakteritel põhineb ka filmi üldisse pehmesse tooni klappiv mahe huumor. "Logani õnne" koomika ei võta loojutustamisel domineerivat positsiooni, vaid saadab seda karaktereid täiendades ja kodukootud röövivõtteist rõõmu tundes. Röövi peategelaste mõjuvusest tulenevalt võinuks oodata rohkemgi nendega seonduvat huumorit kohatisele liigsele kõrvaltegelaste kirjeldamisele eksimise asemel. Venivad kõrvalepõiked lõdvendavad süžeed eriti viimases kolmandikus ja muudavad filmi eraldiseisvana ja pingutatuna mõjuva lõpu koos liiga hilja mängu toodud tegelastega veel küsitavamaks.

Lõdvast lõpust hoolimata suudab filmi koos hoida soe toon, mida soodustab karakterite omapära rõhutav ja lähedal püsiv kaameratöö. "Logani õnnest" ei puudu ka piirkonda kontekstualiseerivad teemad tervishoiuprobleemidest ja kindlustusfirmade ahnusest riigi eelarvekärbeteni ja saastamiseni, ent need toimivad pigem kerge tausta kui kandvate teemadena. Ent midagi on justkui puudu. Midagi, mis köidaks täielikult, laskmata filmil ruttu mälust haihtuda.

Siiski loob "Logani õnn" huvitavad karakterid ning oskab kindla käega rakendada heist-filmi struktuuri.

Neile kahele aspektile keskendudes ei püüa film žanripiirest väljuda ega tõmmata selle kitsasse raami midagi kordumatut. Seetõttu jääb "Logani õnn" rõõmsameelseks varasügiseseks žanrimänguks, mis tuleb vaatajale vastu kerge ja peagi mahavoolava meelelahutusega. 

Treiler: 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: