Mulje. Üksainus vesi on ({{commentsTotal}})

"NO34. Revolutsioon" Autor/allikas: Tiit Ojasoo

NO34 "Revolutsioon"

Lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo
Muusika Jakob Juhkam
Laval Marika Vaarik, Eva Koldits, Rea Lest, Jörgen Liik, Ragnar Uustal ja külalisena Mart Kangro

Esietendus 18. augustil 2017 Naissaarel ja 16. septembril Teater NO99 suures saalis.

Revolutsioon on nõrkadele. Kõige lihtsam on kisada "revolutsioon" ja saagu siis, mis saab. Et minu asi pole, kui saab kaos. Ja seegi on kellegi teise tekitatud, sest mina ainult kisasin. Pärast mind tulgu või...

Õõnsana kangastus mulle NO99 "Revolutsioonile" minnes tänase revolutsionääri poos. Kõik kohad on seda tühja revolutsiooni täis. See on kõlav sõna, mida loobitakse tühja. See on moesõna nagu pop-up. Ja revolutsioon ongi täna pop-up. Õhtul viskab revolutsionäär jutujätkuks kalli kvaliteetveini taga tuttavatele "revolutsioon, jejejee", hommikul ehitab tööl oma tulusat idufirmat edasi. Yuppie-revolutsionäärid. Toiduhipsterid.

Edu ja hea elu on asjad, mida Eestis 2017, kogu maailma katastroofide ja veeuputuste paistel taga aetakse ja siis teeme näo, et tegelikult oleme kõvad mässajad ja revolutsionäärid, aga näe, huumorimeel kadunud, CCCP särk, mida 15 aastat tagasi nalja pärast kanti (mitte, et see hea nali oleks, vastupidi), nüüd kapist välja otsitud ja tõsiselt seljas, selle kuu iPadi-mudel Hugo Bossi viikarite taskus. Kas kohtab me laundžides ja kontorites selliseid või ma kujutan ette ja mul on halb kujutlusvõime?

Olin skeptiline EV100 lavastustesarja osas, skeptiline kümnendi 1910-1920 kujutamise suhtes (tingimata 1917 ja revolutsioon?), skeptiline revolutsiooni mõiste suhtes ja tahtsin teatrisse minnes, et mind üllatataks. Ma ei arvanud, et NO99 lihtsalt mingit punalippudega vehkimist ja töölisklassi ahelaid ja tsaaripurustamist kujutab. Sest NO99 on revolutsiooniline teater.

Eelkirjeldatut me aga lavalt esmalt nägime. Nõrk hüüd "Revolutsioon" kõigi kuue näitleja suust üksteise järel kõlas teema ja revolutsioonilise teatri paroodiana.

Ja just see ta ilmselt pidigi olema. Revolutsioon "Sajandi loo" sarja suhtes. Revolutsiooni kujutamise klišeede purustamine matkides neid poole peale, minnes teisalt lavastusega lõpuni. Kui Marika Vaarik puust ehitist punaseks pintseldama asus, mõtlesin, et kui ta sellega lõpuni läheks, oleks seda a) tüütu vaadata, b) liiga puust ja punaseks, õnneks piirdus tema tegelaskuju paari tõmbega ja jätkas plätserdamist Rea Lesta õlavarrel. Kui see ei ole kujundite nullimine, siis... on see midagi muud.

Umbes kolmandikuni lavastusest ongi teeseldud ajastutruudust. Tõmblevad kujud, kes võbeledes ehitavad hullu habrast kolossi kehastasid minu silmis 1910ndate filmi. Eisenstein, dokk ehitavatest töölistest, võbelev pilt, särisevad figuurid, vähe kaadreid minutis, koloss saab vaatamata filmi tõmblusele püsti, sest tõmbleb ju film, mitte ehitajad.

Edasi aga sattusime apokalüptilisse muinasjuttu, aluseks Hasso Krulli hävitav ja uuestiloov eepos "Meeter ja Demeeter", keskkonnaks lavastajate ja kunstnike Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo suurepäraselt hullumeelne visuaalne ruum ja kostüümid, põhjaks Jakob Juhkami manav maniakaalne minimalism.

Mulle meeldib, et teksti on ja see kannab. Liiga kergelt minnakse viimase aja füüsilises teatris koreograafiliste kujundite peale, samal ajal teksti anda on keerulisem ja mõjuvam. Kõige löövamalt räppis tol esikaõhtul Jörgen Liik, aga ka tantsukunstnik Mart Kangro on lavastuses sõnaliselt tugev.

Kuidas kujutada 1910ndaid? Ehkki oluline kümnend poliitikas ja kultuuriloos (dadaism möllas, sürrealism hiilis, jazz algas, Eestis luule kõrgaeg -- sellest kohe ka allpool), on see tilk merre. Veeuputuse seisukohalt tühisus. Kas alahinnata?

Kuidas kujutada 1910ndaid? Ehkki universumi palge ees tilk merre, on see üüratu kümnend ajaloos üksnes Eestitki silmas pidades. Tsaarivõim, maailmasõda, revolutsioon, vabadussõda. Seda realistlikult kujutada kahe tunniga teatrilaval oleks mõttetu.

Liiga vähe. Liiga palju. NO99 ei läinud kumbagi teed. Ühest küljest läheneti kogu "Sajandi loo" sarja üleselt: mitte eestlase koht vabaduses, vaid inimese koht maailmas. Dervišid tantsisid lavastuse esimese 20 minutiga Eesti Vabariigi ego maha. Me oma "väike ja tubli" ohvripositsioonilt muutume muidu väiklasteks jonnipunnideks, me peame nägema tervikpilti, ette ja taha.

Teisalt on lavastus ajastutruu. 1910-1920 oli Eesti kultuuris kesksel kohal luule. Noor-eestlased tegid revolutsiooni, nimetades varasema kohaliku kultuuri olematuks ja hakkasid ise uut ehitama, meie keelde toodi prantsuse dekadentide luulet ja tutvustati modernistlikke kirjandusvoole, loodi Siuru, Marie Under avaldas 1917. aastal "Sonetid", kogu Eesti luuleloo ühe mõjukaima teose. NO-Revolutsiooni kannab luule.

Luule, milles meid kallatakse üle. Mille jooksul meie üle ironiseeritakse ja meid tapetakse ja meid pühitsetakse ja siis antakse uut lootust mingitele olenditele, kes võivad olla meie, aga ei pruugi olla.

Ei tasugi liiga palju ise olla. Esimesed 20 minutit lavastusest ma ei mõelnud mitte midagi. Mul ei ole kaks kuud pea tühi olnud. See on õnnistus. Peab panema vahel pidurit. Siis tulevad uued mõtted. Pärast "NO34 Revolutsiooni" tulid uued mõtted. Võibolla homme ma mõtlen sellest lavastusest juba teistmoodi.FILM
TEATER
Ajakirja "Teater. Muusika. Kino" peatoimetaja Madis Kolk.

Madis Kolgi teatrisoovitused: "Richard III" ja kolmikpakett tänapäeva inimesest ja infoühiskonnast

Ajakirja "Teater. Muusika. Kino" peatoimetaja Madis Kolk jagas "Terevisiooni" eetris teatrisoovitusi. Valikusse jäid Sergei Potapovi "Richard III" ja kolmikpakett lavastustest, mis tegelevad Kolgi sõnul kõik erineval moel tänapäeva inimese ja infoühiskonna teemaga – Mart Kangro, Juhan Ulfsaki, Eero Epneri "Workshop", Mikk-Mait Kivi "Loodusjõud" ning Sveta Grigorjeva "Rebel Body Orchestra".

KIRJANDUS
KUNST
Prantsuse illustraator Vanessa Hié.

Vanessa Hié: illustraatori amet on egoistlik, sest eelkõige teen rõõmu iseendale

Märtsikuu pole lihtsalt tavaline kevadkuu. Igal aastal peetakse märtsis frankofooniakuud, mille eesmärgiks on tutvustada prantsuse keelt ja kultuuri. Sel aastal külastas frankofooniakuu raames Eestit prantsuse lasteraamatute illustraator Vanessa Hié. Kohtume Vanessaga ühel päikselisel pärastlõunal Prantsuse Instituudis, kus ta teeb parasjagu matisse’likke paberi väljalõikeid. Vanessa Hié on illustreerinud Prantsusmaal mitmeid lasteraamatuid ja andis just välja oma esimese autoriraamatu. Ta leiab, et illustraatori amet on küllaltki egoistlik, kuivõrd ta joonistab rohkem ikka enda kui lugeja rõõmuks.

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Tallinna Linnateatri uue hoone arhitektuurikonkursi võidutöö "Paviljon"

Tallinna Linnateatri uue hoone arhitektuurikonkursi võitis kavand "Paviljon"

Täna kuulutati Tallinna Linnateatri fuajees pidulikult välja Linnateatri uue maja ja sisehoovi arhitektuurivõistluse tulemused. Konkursi võitis ideekavand pealkirjaga "Paviljon", mille autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke, Märten Peterson ja Martin McLean arhitektuuribüroost Salto AB OÜ. Ideekavandi kohaselt valmib Lai tn 23 asuva teatrimaja sisehoovi uus 350-kohaline Põrgulava koos lavatorniga, 130-kohaline black box ning vabaõhulava 500 vaatajale.

MUUSIKA
Marianna Liik

Eestit esindab Maailma muusika päevadel Marianna Liik

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World New Music Days) kavasse valis ekspertidest koosnev komisjon Eestit esindama Marianna Liiki teosega "Adapt to prevailing stream and become able to see clearly".

Arvamus
Leelo Tungal

Leelo Tungal: "talveräänses" Eestis võiksid inimesed kurbadest aegadest rääkides rohkem mõelda sellele, mis meil praegu on

Täna õhtul kell 21.40 on eetris "OP", kus oma autobiograafilisest raamatusarjast "Seltsimees laps" ning režissöör Moonika Siimetsa samanimelisest filmist räägib kirjanik Leelo Tungal. ERR kultuuriportaalis on võimalus õhtul eetrisse minevat intervjuud vaadata selle täispikkuses ülalolevast videost. Tungal märkis, et ta ei taha sugugi, et raamatus ja filmis tuleks välja ainult kurtmine ja kaeblemine – raskeid aegu meenutades võiks hoopis mõelda rohkem sellele, mis meil praegu on.

Punk on eelkõige elurõõm, mitte niivõrd viha. Kui ei lasta elust rõõmu tunda, siis see tekitab loomulikult viha. Siis punkarid seda ka väljendavad; väljendasid 1987. aastal ja väljendavad ka nüüd.

Valner Valme. Punk läheb eest ära

Punki määratletakse, sellest kõneldakse tihti metafoorides. Esimene levinud kujund: punk on nagu viirus, mis ei lahku kunagi organismist, aga lööb ajuti välja. Pungi kujutamine tõvena haakub pungi dekadentliku tunnetusega, kuid kui punkar on haige, siis ühiskond on alati veel haigem.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: