Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse

{{1505885100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Teater NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse: preemia Europe Prize New Theatrical Realities. Auhinda on nimetatud teatrimaailma Oscariks, selle varasemate laureaatide seas on Romeo Castellucci, Kristian Smeds, Anton Vassiljev, Thomas Ostermeier, Alain Platel, Alvis Hermanis, Christoph Marthaler, Krzysztof Warlikowski jpt.

NO99 loomingulise juhi Ene-Liis Semperi sõnul on preemia suur tunnustus kollektiivile, mis on silma paistnud mitte ainult ühe õnnestunud lavastusega, vaid aastaid kestnud pühendumise ja riskijulgusega.

"Oleme alati mõtestanud ennast kui Eesti teatrit Euroopas ja Euroopa teatrit Eestis," ütles Semper ning lisas, et kaudsemalt on preemia tunnustus ka Eesti riigile ning maksumaksjatele, kes on säärast teatrit pea 15 aastat hoidnud ja üleval pidanud.

Seoses preemia üleandmisega on teater NO99 kutsutud detsembris Rooma, kus antakse külalisetendused rahvusvahelisele teatrikogukonnale ning esitletakse oma senist loomingut arvukates paneeldiskussioonides. Europe Prize New Theatrical Realities´e asutas Euroopa Komisjon 1990. aastal.

Rahvusvaheline žürii valib välja preemia laureaadid, kes on nende arvates enim mõjutanud Euroopa nüüdisaegset teatrikultuuri ning aidanud kaasa erinevate sildade loomisele.

Preemia on pälvinud seni teiste seas lisaks eelpoolnimetatutele ka Oskaras Koršunovas, Rimini Protokoll, Sasha Waltz, Pippo Delbono jt. Teater NO99 asutati 2004. aastal. Ta on andnud aastate jooksul pea sada külalisetendust paljudes riikides ning mänginud teiste seas Wiener Festwochenil, Avignoni teatrifestivalil ja Pariisis Odeoni teatris, aga ka Londonis, Berliinis, Münchenis, Moskvas, Brüsselis, Bernis, Budapestis, Hamburgis, Peterburis, Veneetsias jne.

Teatri kunstilised juhid on Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, truppi kuulub praegu üheksa näitlejat. Koos tehnilise ning administratiivse personaliga töötab teatris pea 50 inimest.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: