Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. "Minu näoga onu" suhete rütmitult helisev valu

Katrin ja Andres Maimik
Katrin ja Andres Maimik "Minu näoga onu" Autor/allikas: Kaader filmist

Uus film kinolevis
"Minu näoga onu"
Režissöörid: Katrin ja Andres Maimik
Osades: Rain Tolk, Roman Baskin, Evelin Võigemast, Maarja Mitt, Eve Kivi, Jarek Kasar, Carmen Mikiver jpt.
6,5/10

Katrin ja Andres Maimiku koomiline suhtedraama "Minu näoga onu" räägib hiljuti lahutanud muusikakriitiku Hugo (Rain Tolk) üleminekufaasist, milles ristuvad tema purunenud ja haprad suhted nii oma naise, isa kui iseendaga. Pannes erilist rõhku üksteisest võõrandunud muusikust isa Raivo (Roman Baskin) ja Hugo vahelise suhte avamisele, peegeldab film generatsioonide vaheliste ootuste ja lootuste põrkumist ning sealt edasi eelkõige oskamatust toime tulla iseendaga ning oma emotsioonidega.

Film teeb seda viisil, mis on õlale patsutavalt publikusõbralik ja mahe, ent narratiivselt lahja, viies lugu edasi tasaselt, distantseeriva huumori saatel.

Pärast funktsionaalset ja kiirustavat ekspositsiooni paneb ühtlases tempos edenevatele ja narratiivse pingeta kokkuklopsitud sündmustele alguse muutus. Endassesulguv ja lihvitult poeetilise loomusega Hugo suundub rannaäärsesse maamajja oma haavu lakkuma, saades üllatuslikult seltsiks pealesuruvalt häbematu Raivo, kes oma sihitus surmaootuses tuleb pojast tuge otsima.

Kokkusaamine tekitab jadamisi elulisi (huumoriga valgustatud) sündmusi, mis läbi juhuse haaravad endaga kaasa enesekindla ja avatud psühhoterapeudist Mariani (Evelin Võigemast), kelles klammerduma kippuv Hugo näeb parandust oma haavadele.

Kuigi nende kolme tegelase äratuntavad iseloomujooned mängitakse välja veenvalt, saab vähemalt peategelase Hugo emotsioonide arengust parema arusaama läbi kõneka muusikalise kujunduse ja miljöö väljendusrikkust rõhutava kaameratöö. Just keskkonna ja heliriba kujunduslikkus moodustavad mõjusa vastukaalu paljudele muidu emotsionaalselt igavatele stseenidele.

"Minu näoga onu" ei leia tasakaalu komöödia ja draama vahel, moodustades seeläbi eeltingimuse filmi mõjuvusele. Kuigi Katrin ja Andres Maimiku linateos teeb tubli töö suhete dünaamikaga seotud teemade (humaanse hoiakuga) esile toomisel Eesti kontekstis, ei suuda nad selle eeltingimuse mittetäitumisel ja narratiivse pinge puudumisel pakkuda vaatajale muud kui mõned äratundmisrõõmu pakkuvad tegelased ja karikatuurselt esitatud elualad. Selle lisandub ka õrn peegeldus ebakindlust, otsustamatust, madalat enesehinnangut, sihitust ja üksildust tekitavatele katkistele isa-poeg suhetele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: