Eesti draamafilmid panid ukrainlased nutma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti filmipäevad Ukrainas
Eesti filmipäevad Ukrainas Autor/allikas: Erik Norkroos

7. – 11. detsembrini toimunud Eesti filmi päevad Ukraina pealinnas kinos "Kyiv" tõid saalid rahvast täis ning kohale tulnud autorid said ülimalt sooja vastuvõtu osaliseks. Suurimat huvi äratas publiku seas  musta huumoriga vürtsitatud Rainer Sarneti mängufilm "November".

Filminädala raames linastus üheksa seansi jooksul kokku 25 eesti dokumentaal-, mängu-, anima- ja tudengifilmi. Oma filme esitlesid ja ukrainlaste küsimustele vastasid kohaletulnud režissöörid Kadri Kõusaar, Priit Tender, Ülo Pikkov, Elena Poroshina, Erik Norkroos ning Pärnu Filmifestivali programmijuht ja filminädala korraldaja Vaiko Edur. Filminädala avas ukrainakeelse kõnega Eesti suursaadik Kiievis Gert Antsu ja tervitussõnad lausus Ukraina kultuuriminister etendus- ja visuaalkunsti alal Pavlo Bilashi.

Filmiseanssidele järgnenud pikad küsimuste-vastuste voorud näitasid ukrainlaste elavat huvi eesti kinotoodangu vastu. Läbimõeldud programm oli nii mitmekesine ja huvitav, et igast päevast võis ka püsikülastaja omale meelepärast leida. Eesti autoritel tekkisid omad fännid, küsiti autogramme ning tunde kestnud vestlused eesti filmi ajaloost peale seansse kinnitasid ukrainlaste huvi Eesti filmi vastu. Komöödiad naerutasid publikut ja draamad tõid pisarad silmi. Kõige liigutavamaks osutusid hetked, kui peale seansse tulid ukrainlased tänutäheks meie autoreid tänama ja kallistama. Suurimat huvi äratas publiku seas  musta huumoriga vürtsitatud Rainer Sarneti mängufilm "November". Kokku käis filme vaatamas ligi 1000 kinokülastajat.

Lisaks filmide näitamisele tutvus Eesti filmitegijate delegatsioon kohalike filmitegijate, -levitajate ja võttekohtadega.

Väga emotsionaalseks kujunes filmidpäevade korraldajate hinnangul kohtumine kohaliku filmirežissööri ja operaatori Denis Strashnyiga. Tema elav jutustus ja linnaekskursioon sellest, kuidas ta 18. veebruaril 2014. aastal Maidani rahutustel haavata sai, oli mõtlemapanev. Hetkel teeb ta koos oma naisega dokumentaalfilmi Eestis elavast ja Ukrainasse humanitaarabi vahendavast Anatoli Ljutjukist.

"Nähes milline väärtus on vabadus ja milline raskus on sõjaolukord, siis seda enam kultuurivahetus ja sõprus Ukrainaga andis filmiinimestele tugeva emotsionaalse laengu, ideid tulevaseks loominguks, aga ka uusi kontakte koos loomiseks," tunnistas korraldusmeeskonna liige Vaiko Edur. .Erik Norkroos võttis filmipäevad kokku pildistades Maidanil ühe lausega: "Meie reliikvia on vabadus!".

Eesti uuema filmiloomigu tutvustamine Ukraina kinopublikule toimus esimest korda 2016. aasta veebruaris ning sellest on kujunemas traditsioon. Filminädal sai teoks tänu Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumile, Eesti Kultuurkapitalile, Eesti Suursaatkonnale Kiievis, Eesti Filmi Instituudile.

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: